Ostravica znovu ožije. Promění se na hotel a kulturní centrum

20. září 2019 11:25

Polovina prvorepublikového obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy, který je už řadu let v neutěšeném stavu, byla prodána. Dva ze čtyř domů v areálu koupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos a chce je přestavět na hotel. Vlastník druhé poloviny komplexu Daniel Zeman chce svou část areálu Ostravici nabídnout mladým lidem ke kulturnímu využití. Budovy by se mohly otevřít veřejnosti koncem příštího roku. Píše to dnes Mladá fronta Dnes.

Dzikos se specializuje na opravy architektonických památek první republiky a opravil například Mandelíkovu vilu u Kolína na hotel Chateau Kotěra. V Brně zase přestavěl někdejší banku na Zelném trhu na Hotel Grandezz a nyní renovuje Barrandovské terasy v Praze.

Čtěte také

„Prodal jsem mu budovy C a D,“ řekl listu dosavadní vlastník Ostravici Zeman, který převzal zničený komplex domů v roce 2014. Sám si ponechal budovy A a B, které opraví pro veřejné účely. „Moje část bude patřit mladým lidem a kultuře,“ dodal. Budovy A a B by se koncem příštího roku mohly otevřít veřejnosti.

Na jaře se o Ostravicu ucházeli dva zájemci. Jeden o zmíněnou polovinu, druhý chtěl využít celý komplex pro studentské bydlení. Toho přivedl Zemanovi primátor Ostravy Tomáš Macura poté, co se ukázalo, že město by starý dům pro své potřeby využít nedokázalo. Macura listu řekl, že se jednalo o solidního investora, byznysmeni se ale nedomluvili. „Už jsem se potkal i s investorem, který chce z poloviny Ostravici vybudovat hotel. Také na mě působil solidně,“ zmínil Macura.

Obchodní dům fungoval od roku 1930 a patříval mezi nejluxusnější v republice. V roce 2000 se ale v domě při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, a od té doby chátrá. V té době ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. V roce 2007 získala historické objekty firma Amádeus Real, která z nich chtěla udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem však budovy prodala. Žádnému z majitelů se nepodařilo vrátit domu původní slávu.

Zeman Ostravicu převzal zdevastovanou a byla blízko zániku. „Chyběla krytina, ze střechy rostly pětimetrové stromy. Všude bylo vlhko a plíseň. V suterénu jsem se brodil vodou,“ popsal situaci z roku 2014 listu Zeman. Budova je ale staticky v pořádku, řada záchovných prací je nyní hotova a další pokračují. Zemanův mediální zástupce Jindřich Vaněk MfD sdělil, že Dzikos by rád k budovám přistavěl další budovu i s podzemním parkovištěm, a to v proluce, která vznikla za války mezi domy a Hotelem Imperial.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související