Ostravice se s Lesy ČR nedohodla na pronájmu pozemku u transformátoru k parkování

5. květen 2021 07:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cesta z Ostravice směrem k transformátoru

Už tak nedostatečný počet parkovacích míst pro turisty v Beskydech se může ještě zmenšit. Obec Ostravice totiž nezískala do pronájmu plochu u transformátoru, kde chtěla vybudovat legální parkoviště. Právě dnes bude obec s majitelem pozemku pod vrcholem Lysé hory jednat dál.

Asi jeden a půl kilometru od Ostravice po červené značce směrem na Lysou horu je záchytná plocha, kde obvykle bývá plno aut. „Prostor má samozřejmě omezenou kapacitu a pokud se naplní, turisté začnou parkovat v zatáčkách a v místech, kde brání dobré průjezdnosti. To je ten hlavní problém,“ říká starostka Ostravice Pavlína Stankayová (KDU-ČSL).

Pozemek patří Lesům ČR. Oficiálně nejde o parkoviště, je to plocha pro překladiště dřeva.  „Jsou tady vlastně dvě varianty, které Lesy ČR navrhly. Tou první je, že dole hned u mostu za železničním přejezdem bude zákazová značka, tím pádem by už tam nemohl parkovat nikdo. Druhou variantou je, že plochu někomu pronajmou,“ dodává starostka.

Parkoviště u transformátoru. Neobykle prázdné - snímek z března 2021, kdy byly uzavřeny okresy

Právě o pronájem plochy obec Ostravice usilovala s tím, že by tu zřídila oficiální parkovací místa a současně regulovala proud aut, která tady jezdí. Majitel pozemku ale rozhodl jinak. „Plochu u transformátoru v Ostravici nechceme ani prodat, ani pronajmout,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Že obec pozemek do pronájmu nezíská, není dobrá zpráva, reagovala starostka Ostravice. „Pro nás je to špatně a jsme z toho jako obec trochu zklamaní, protože ta kapacita je tam celkem velká. My žádné takové parkoviště v obci nemáme,“ poznamenala Pavlína Stankayová

Jak se pozemek u transformátoru bude využívat, jestli na něm ještě budou moct turisté parkovat nebo ne, to mluvčí Lesů ČR zatím neupřesnila. „Zvažujeme možnosti jejího dalšího využití a jednáme o tom s obcí,“ uvedla Jouklová.

Schůzka se koná právě dnes, řešit se na ní mají i podmínky pro provoz kyvadlového autobusy, který by turisty k ploše u transformátoru vozil z centra obce.

Spustit audio

Související