Ostravská fakultní nemocnice ročně s neštovicemi hospitalizuje stovku pacientů
Planými neštovicemi už v Česku za letošek onemocnělo přes 28 tisíc lidí. Zájem o očkování je přitom malý, podle Centrální evidence očkování si vakcínu každý měsíc objedná jen několik stovek osob. Lékaři ostravské fakultní nemocnice ročně léčí s vážnějším průběhem neštovic stovky pacientů. Hlavně dětí.
Paní Lenka má dvě dcery, sedmiroční Bertu a tříletou Leu. Obě měly plané neštovice nedávno a průběh nebyl vážný. „Jenom jsem je musela mazat, ale v pohodě, nic neobvyklého. Chytly to ve školce,“ říká.
Čtěte také
Primářka infekčního oddělení Lenka Petroušová ale upozorňuje na to, že ne každé dítě má štěstí na mírný průběh a že právě plané neštovice jsou často podceňované. „Většina případů je lehkých. Takže pokud vnímáme z psychologického hlediska tady tohle, tak mám pocit, že musím mít také já nebo mé dítě lehký průběh. A je pravda, že většina rodičů, co tady leží s dětmi se závažným průběhem neštovic, tak jsou překvapení, že něco takového se může dít,“ upozorňuje primářka.
Kolem stovky převážně dětských pacientů pak kvůli neštovicím musí fakultní nemocnice hospitalizovat. Číslo by podle primářky mohlo být daleko nižší, kdyby se v populaci více očkovalo. „V České republice je všeobecně velký výskyt neštovic, protože se promoří opravdu každé dítě. A zájem o to očkování není ani menší, on není v podstatě skoro žádný,“ dodává.
Podle Centrální evidence očkování si každý měsíc v minulém roce vakcínu objednalo více než tisíc osob, letos v lednu už to bylo jen osm set. „Třicet devět zemí ve světě má to očkování zařazeno do pravidelného očkovacího kalendáře. Jsou to všechno země, které jsou rozvinuté, mezi které se počítáme a my toto nemáme,“ říká Petroušová.
To zatím možné není, lidé ale mohou využít alespoň finanční příspěvek. Řada zdravotních pojišťoven totiž na vakcínu přispívá. Cena samotného očkování se pohybuje průměrně od tisíce do dvou tisíc korun.
Související
-
Některé dětské infekční nemoci mohou mít u seniorů fatální průběh
Prarodiče bývají s vnoučaty v častém kontaktu. Ať jde o dovolenou nebo hlídání. Často ale zapomínáme, že pro starší generaci mohou být velkým rizikem dětské nemoci.
-
Jednu z prvních veřejných vakcinaci prosadila před 222 lety kunínská hraběnka Walburga
Byl to odvážný a průlomový čin, který osvícenou hraběnku stál hodně úsilí a osobní angažovanosti. Je to 222 let, kdy prosadila veřejné očkování proti pravým neštovicím.
-
Nechápu ty, kteří nenechají děti očkovat, říká primářka Roháčová
„Očkování a antibiotika jsou dvě nejmocnější a nejlepší zbraně, které lidstvo vymyslelo v boji proti nemocem,“ říká Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Umožněme lidem ze záplavových oblastí získat jiný pozemek, povodně budou stále horší, varuje expert
-
Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Laureát České hlavy: Nevím, jestli budou počítače tisíckrát rychlejší, ale fyzikální bariéry jsme odstranili