Jednu z prvních veřejných vakcinaci prosadila před 222 lety hraběnka Walburga. Tehdy proti pravým neštovicím
Byl to odvážný a průlomový čin, který osvícenou kunínskou hraběnku Marii Walburgu stál hodně úsilí a osobní angažovanosti. Je to 222 let, kdy na svém panství prosadila veřejné očkování proti pravým neštovicím.
Hraběnka Marie Walburga, majitelka zámku a panství v Kuníně, byla velkou osobností pozdního osvícenství na Moravě. V našich zemích byla první, která za epidemie pravých neboli černých neštovic nechala veřejně očkovat děti proti této tehdy smrtelné nemoci.
První zorganizovaná vakcinace se odehrála v Suchdole nad Odrou, který patřil ke kunínskému panství. Děti tam tehdy v roce 1799 dostaly vakcínu z lymfy z kravských neštovic. Nezemřelo žádné dítě.
K příběhu vám nabízíme podrobnosti v podání kunínského kastelána Jaroslava Zezulčíka. Poslechněte si.
Související
-
Křížem krajem po stopách morových epidemií Nového Jičína
Jednou z největších pohrom bývaly před staletími morové epidemie. Město Nový Jičín postihly několikrát a pro připomenutí byste tam našli hned několik památných míst.
-
Morový sloup ve Fulneku možná nestojí kvůli moru, ale kvůli nehodě s vápnem
Morové sloupy stavěli lidé jako díkuvzdání za ochranu před smrtící epidemií. Náměstí Komenského ve Fulneku ovšem zdobí sloup, za jehož vznikem stojí možná jiná legenda.
-
Kabinet přírodnin na zámku v Kuníně ozdobí velká vzácnost – hlodavec z Valče
Jedná se zřejmě o první zkoumanou fosilii savce na světě, kterou naši předkové považovali za důkaz biblické potopy světa. Řeč je o takzvaném hlodavci z Valče.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.