Ostravská Lékařská fakulta obor stomatologie v září neotevře

29. červen 2022 07:10

Budoucí zubaři letos v září na ostravskou Lékařskou fakultu nenastoupí. Škole se totiž zatím nepodařilo na obor stomatologie získat akreditaci. Žádost už od ledna posuzuje Ministerstvo zdravotnictví, teprve potom se dostane k akreditační komisi. V kraji přitom zubaři chybí.

„Moje letitá zubařka končí, má 77 let a je už dost unavená. Přihlásil jsem se na VZP poptat se, jaká je situace. A tady mi bylo řečeno, že mají na to měsíc,“ říká pan Oldřich Dušek, který ze dne na den zůstal bez zubaře.

Představa, že by za stomatologem musel jezdit do vzdáleného města, ho trápí. „Mám tady další kolegy, jsou ve stejné situaci. A dostali odpověď asi takovou: Kolega má 80 let a nejbližší zubař je v městě Jeseník,“ krčí rameny pan Dušek.

Kritický nedostatek zubařů v kraji vnímá i stomatolog Lubomír Beran, který pravidelně slouží na krajské zubní pohotovosti. „Šedesát pět procent lidí, kteří přijdou na pohotovost, ji navštěvuje proto, protože nemá jinou možnost. Nemají svého zubaře,“ dodává Beran.

Čtěte také

Otevření oboru stomatologie na Lékařské fakultě by podle něj problém vyřešilo. „Prvních pět let to bude samozřejmě passé, ale pak začne produkovat lékaře. A my je tady potřebujeme jako sůl,“ dodává Beran.

Lékařská fakulta podala žádost o akreditaci zubařského oboru v lednu. Předpokládala, že rozhodnutí bude mít ještě letos na jaře. Akreditační komise ale stále čeká na stanovisko ministerstva zdravotnictví, které je podle mluvčí fakulty Hany Hanke klíčové.

„Nicméně je stále šance – a my pro ni uděláme úplně vše, abychom tento obor otevřeli buďto mezisemestrálně nebo nejpozději následujícího akademického roku 2023,“ dodává Hanke.

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že se výukou zubařů v Ostravě stále zabývá. Proč to tak dlouho trvá, ale neupřesnilo.

Tlak z regionu ale roste. Ministerstvo zdravotnictví po poslední schůzce s hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO) potvrdilo, že vznikne speciální pracovní skupina pro dostupnost zubní péče v regionu. Do dvou měsíců má navrhnout, jak situaci v kraji řešit.

Spustit audio

Související