Ostravská Nová Ves chce obnovit výstavbu v místech, kde v roce 1997 bořila povodeň

2. květen 2019

Rodiny, které před více než 20 lety vyhnala z ostravské části Nová Ves povodeň, se tam možná už za pár let vrátí. Po zdemolovaných domech jim tam zůstaly parcely, ale stavět na nich dosud nemohou. Obvod však prosazuje změnu územního plánu, aby do proluk mezi stávající zástavbu vrátil život. Právě Nová Ves byla při povodních v roce 1997 jednou z nejpostiženějších částí Ostravy.

Kateřina Nožičková záplavy zažila jako malá. V roce 1997 přinesla velká voda do Nové Vsi zkázu. „Stála jsem tady na verandě, voda byla už všude kolem. A pak si ještě pamatuji, jak jsme pozorovali ze zastávky, jak velká voda odnáší věci a plaval tam gauč, asi náš. Ten náš žlutý domek byl zaplavený až po horní patro,“ vzpomíná.

Žlutý dům tu stále stojí. Některé ale velké vodě neodolaly a v této lokalitě kolem ulic Bartošeovy a Na Lánech zůstaly volné plochy. Starosta Nové Vsi Tomáš Lefner (SNK) doufá, že se je konečně podaří zastavět.

Před 20 lety začaly jedny z nejničivějších povodní v Česku. Vyžádaly si 50 obětí

02057821.jpeg

Před 20 lety, 5. července 1997, ještě nikdo netušil, že začíná jedna z největších přírodních katastrof 20. století ve střední Evropě. Extrémní deště rychle zvedaly hladiny řek hlavně na Moravě a ve Slezsku. Celková bilance záplav dodnes nahání hrůzu – 50 obětí, jenom v povodí Odry přes 300 zničených domů, zmizelo 500 kilometrů silnic a vyčíslená škoda 20 miliard korun. Stopy po rekordních záplavách jsou viditelné dodnes.

„Snažíme se o změnu územního plánu a věříme, že je vše na dobré cestě a že si tam lidé budou moci domky znovu postavit. Z valné většiny se jedná o děti, těch, kterým ty domy spadly. Takže bych řekl, že se nám sem navrací ti, kteří tady bydleli,“ poznamenal starosta.

První krok k obnovení výstavby už se podařil. Zastupitelstvo města totiž nedávno schválilo žádost o pořízení změny územního plánu. „Každá změna je dlouhodobým procesem, který podle složitosti může trvat od jednoho a půl až do tří let. A výsledkem může být i to, že změna nebude možná,“ upozorňuje mluvčí města Andrea Vojkovská s tím, že ohled se musí brát hlavně na nedaleký zdroj pitné vody.

Starosta Nové Vsi ale věří, že se změna územního plánu podaří a vznikne tu zhruba deset nových domků. Co se týká protipovodňových opatření, těch se podle něj udělalo hned několik. „Navýšily se protipovodňové hráze a udělalo se nové rameno mostu, takže i průtok územím Nové Vsi by měl být bezpečnější než v minulosti,“ dodal starosta.

autor: iha
Spustit audio