O pořadu Ostravské folklorní kalendárium

Hudebně-slovní pořad o tom, co se děje v žánru lidové písně a hudby především v České republice, ale i blízkém zahraničí.

Jednou týdně nabízíme pozvánky na kulturní akce, přehled o dění v žánru lidové písně a hudby především z našeho Moravskoslezského kraje, ale také dalších regionů naší země a uvádíme výroční profily interpretů nebo osobností spojených s našim regionem, ale i daným žánrem (obecně folklor).

V hudebně publicistickém okénku upozorňujeme na domácí i zahraniční festivaly, na nichž reprezentují Českou republiku naše soubory. Významné místo mají v pořadu zvykoslovné tradice spojené s lidovým kalendářem celého roku – my na ně upozorňujeme s komentářem a především hudebními ukázkami průběžně celý rok.

Sledujeme také výkony mladých interpretů (soutěže Zpěváčků, ZUŠ...), informujeme o natáčení nových CD, vydávání zpěvníků, publikací, filmů, prezentaci v zahraničí, a podobně.

Uslyšíte zde známé, ale i méně známé lidové písně z domova i zahraničí s krátkým komentářem, který posluchači nabízí základní fakta – název titulu (písně, směsi, instrumentálky...), interprety (zpěvák, primáš, sólista, sbor, upravovatel, případně skladatel...), kde nahrávka vznikla (studio, LIVE...) a krátce charakterizuje etnoregion, případně zmíní stát odkud titul pochází.

To vše nabízí Ostravské folklorní kalendárium populárně-naučnou formou. Je určen všem posluchačům.

Pořad pod stejným názvem původně uváděl Jan Rokyta už kolem roku 2000. Od roku 2004 pořad připravuje hudební redaktor Zdeněk Tofel.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pá 18:04Ostrava

Pořad připravují

Další pořady

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • My a oni

  Pořad, který formou rozhovorů a reportáží poskytuje obraz soužití cizinců s Čechy.

 • Desky, pásky, vzpomínky

  Písničky, které provázely život slavných muzikantů. Vyprávění hudební osobnosti o svém životě, inspiraci, rodině i přátelích, spoluhráčích a dalších zajímavostech.

 • Hobby magazín

  Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.