O pořadu Ostravské folklorní kalendárium

Hudebně-slovní pořad o tom, co se děje v žánru lidové písně a hudby především v České republice, ale i blízkém zahraničí.

Jednou týdně nabízíme pozvánky na kulturní akce, přehled o dění v žánru lidové písně a hudby především z našeho Moravskoslezského kraje, ale také dalších regionů naší země a uvádíme výroční profily interpretů nebo osobností spojených s našim regionem, ale i daným žánrem (obecně folklor).

V hudebně publicistickém okénku upozorňujeme na domácí i zahraniční festivaly, na nichž reprezentují Českou republiku naše soubory. Významné místo mají v pořadu zvykoslovné tradice spojené s lidovým kalendářem celého roku – my na ně upozorňujeme s komentářem a především hudebními ukázkami průběžně celý rok.

Sledujeme také výkony mladých interpretů (soutěže Zpěváčků, ZUŠ...), informujeme o natáčení nových CD, vydávání zpěvníků, publikací, filmů, prezentaci v zahraničí, a podobně.

Uslyšíte zde známé, ale i méně známé lidové písně z domova i zahraničí s krátkým komentářem, který posluchači nabízí základní fakta – název titulu (písně, směsi, instrumentálky...), interprety (zpěvák, primáš, sólista, sbor, upravovatel, případně skladatel...), kde nahrávka vznikla (studio, LIVE...) a krátce charakterizuje etnoregion, případně zmíní stát odkud titul pochází.

To vše nabízí Ostravské folklorní kalendárium populárně-naučnou formou. Je určen všem posluchačům.

Pořad pod stejným názvem původně uváděl Jan Rokyta už kolem roku 2000. Od roku 2004 pořad připravuje hudební redaktor Zdeněk Tofel.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pá 18:04Ostrava

Pořad připravují

Další pořady

 • Vesele a zdravě

  Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.

 • Na cestě

  Je dávnou specialitou naší malé země, že o víkendech vyrážejí z měst trampové s nabalenými usárnami, teletinami, krosnami či prostě baťohy a směřují do přírody.

 • Folklorní notování

  Tradice, písničky, zvyky a řemesla našich předků, jak se dodnes dochovaly v našich regionech.

 • Country dostavník

  Hodinové setkání s evergreeny i novinkami naší scény country, folku a trampské písně, doplněné originálními verzemi písniček.