O pořadu Ostravské folklorní kalendárium

Hudebně-slovní pořad o tom, co se děje v žánru lidové písně a hudby především v České republice, ale i blízkém zahraničí.

Jednou týdně nabízíme pozvánky na kulturní akce, přehled o dění v žánru lidové písně a hudby především z našeho Moravskoslezského kraje, ale také dalších regionů naší země a uvádíme výroční profily interpretů nebo osobností spojených s našim regionem, ale i daným žánrem (obecně folklor).

V hudebně publicistickém okénku upozorňujeme na domácí i zahraniční festivaly, na nichž reprezentují Českou republiku naše soubory. Významné místo mají v pořadu zvykoslovné tradice spojené s lidovým kalendářem celého roku – my na ně upozorňujeme s komentářem a především hudebními ukázkami průběžně celý rok.

Sledujeme také výkony mladých interpretů (soutěže Zpěváčků, ZUŠ...), informujeme o natáčení nových CD, vydávání zpěvníků, publikací, filmů, prezentaci v zahraničí, a podobně.

Uslyšíte zde známé, ale i méně známé lidové písně z domova i zahraničí s krátkým komentářem, který posluchači nabízí základní fakta – název titulu (písně, směsi, instrumentálky...), interprety (zpěvák, primáš, sólista, sbor, upravovatel, případně skladatel...), kde nahrávka vznikla (studio, LIVE...) a krátce charakterizuje etnoregion, případně zmíní stát odkud titul pochází.

To vše nabízí Ostravské folklorní kalendárium populárně-naučnou formou. Je určen všem posluchačům.

Pořad pod stejným názvem původně uváděl Jan Rokyta už kolem roku 2000. Od roku 2004 pořad připravuje hudební redaktor Zdeněk Tofel.

Pořad připravují