Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Plátenictví, pokusy vzduchoplavecké, Bubákov i Pohádkov. To je jen část lákadel zámku Potštejn

V minulém pokračování našeho letního rozhlasového putování po zámcích a hradech na Orlici jsme na doporučení Františka Kinského navštívili hrad Potštejn. A v Potštejně jsme se zdrželi i pro tentokrát - šestý díl letního vydání pořadu "Na cestách" totiž věnujeme zámku Potštejn.

Také ten má návštěvníkům co nabídnout a i zdejší zámek se pyšní několika originalitami, které jinde nemají. Upozornil nás na některé i sám "hrabě", který tu v dobovém kostýmu s několika dalšími postavami rozehrává pro skupiny návštěvníků prohlídková představení.

Hrabě a vzduchoplavba v rozhlasovém podání

Trochu jsme se mu s kolegou Jaroslavem Pokorným a rozhlasovým mikrofonem "pletli pod nohy", abychom pro vás zachytili atmosféru zámeckých prohlídek.

Plátno i pokusy o lety balónem

Na zámku Potštejn vám připomeneme jak v úryvcích z produkce, tak i v podání Zděnka Nováčka, který v roce 2004 spolu s manželkou pozdně barokní stavbu koupil, a rovněž ve vyprávění kastelána Vladimíra Hulmana, mimo jiné, například tradici plátenictví.

Čtěte také

V Potštejně se třeba poprvé bělilo plátno chemicky. A v jedné z komnat jsem si mohl - kromě "štůčků" plátna - prohlédnout i ohromný koš. Nikoli na prádlo, ale jak uslyšíte v pořadu "Na cestách" s podrobnostmi, koš pro vzduchoplavce.

Jan Antoním Chamaré byl totiž nadšencem pro vzduchoplavbu a podnikal pokusy s lety balónem, pokrytým hedvábím.

Jirásek i pohádkový svět

Tak jako na hradě, i v komnatách zámku Potštejn jsme se setkali i s "Pokladem" Aloise Jiráska. Popravdě ale například děti mnohem víc láká návštěva "Pohádkova".

Ve stylizovaných kulisách hádají, v jaké pohádce se ocitají a uslyšíte i pohádkové melodie. Pojmenovat příběh Karkulky a vlka až tak těžké možná není, ale objevit všech deset pohádek už některým dětem dá trochu "mudrování".

Bubákov i cukrárna

Docela strašidená je atmosféra podzemí zámku Potštejn. "Bubákov" je vedle "Pohádkova" další atrakcí, do které někteří z rodičů vypouštějí ratolesti a sami si dopřávají kávu v zámecké cukrárně.

Čtěte také

Ale z podzemí se občas ozývají dost sugestivní strašidelné zvuky, jak dokumentuje i náš rozhlasový záznam ze zábavného i poučného "Bubákova" na zámku Potštejn. Ten je skutečně jako stvořený pro rodinnou návštěvu, jak nám záměr při sestavování prohlídkových tras a lákadel potvrdil za majitele zámku manžele Nováčkovy pan Zdeněk Nováček.

Ostatně nakoukněte do zámku v pokračování letních cest po zámcích a hradech na české Loiře, tedy na Orlici, společně s námi.

Zámek Potštejn
který byl postaven hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v roce 1749, je ideálním místem pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty, kteří hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kteří chtějí prožít něco opravdu nevšedního.

V obvyklém čase pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" po 18:00 v pondělí 10. srpna 2020 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. A příště se na vás budeme těšit na hradě Litice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.