Pěvecký sbor Pržňanka – pěkná kvítka a růže v trní

17. prosinec 2014

Kdybyste je v Pržně na Frýdecko-Místecku hledali, pak jedině po hlase. Pěvecký sbor Pržňanka je parta deseti zpěvaček, které se rozhodly pro pestře strávenou penzi. Společně nejen zpívají, ale letos premiérově taky tančí. A nesmírně se sborem baví.

Zapálené soprány, nadšené alty, šikovná sbormistryně a zručný harmonikář. Tihle všichni dohromady tvoří pěvecký sbor Pržňanka z Pržna na Frýdecko-Místecku. Tamní sympatické dámy vás přesvědčí, že s pěveckým kroužkem se dá začít i v penzi, a že třeba v osmdesáti letech může být člověk platným sborovým zpěvákem.

„Děvčata, dáme písničku Bříza zelená. Dávejte si tam pozor – víte, na které místo,“ říká sbormistryně Jana Duží a vzápětí se hraje a zpívá.

Pržňanka má kořeny samozřejmě v Pržně, protože skoro všechny dámy jsou Pržňanky. Sbor funguje osmnáct let.

„Držíme se, bojujeme s věkem. Nejstarší členka Boženka Drapová chodila zpívat donedávna ještě v jednaosmdesáti. V osmdesáti oficiálně prohlásila, že už chodit nebude, ale všichni ji začali přemlouvat, tak chodila ještě rok. Ale potom už nestačila s dechem, bohužel. Ale byla hrdinka,“ dodává paní Duží.

A jaké písničky vlastně členky sboru zpívají? Lidové – jako folklór a nebo dechovka. Doprovází je harmonika. Zpívají dvojhlasně. Mají soprán a alt.

Růže mezi trním, jak o sobě s nadsázkou říká kapelník, pan Václav

„Tak se bavíme, zpíváme, letos jsme i tančily. Choreografii nám dělá přímo naše šéfová a je to tanec na moderní hudbu,“ popisuje paní Drahuška, které bude příští rok pětasedmdesát.

Růže mezi trním

S nadsázkou říká, že mezi těmi dámami je jako růže v trní. Kapelník Václav, který na akordeon doprovází pěvecký sbor Pržňanka z Pržna na Frýdecko-Místecku, ovšem ví, že zpěvačky jsou taky pěkná kvítka. Kromě zpěvu se nově pustily i do tance a neváhají se přestrojit třeba za kovbojky.

„Z toho sboru jsem tady služebně nejmladší. Je to krásné, když ony tam sedí a zpívají,“ pochvaluje si kapelník.

Více k Pržňance uslyšíte v zvukovém záznamu magazínu Křížem krajem (viz 'Přehrajte si celý příspěvek' v úvodu článku). Tento a další díly pořadu si můžete rovněž poslechnout v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...