Pochází z Podkrkonoší, ale zásadní kus svého života spojil s Ostravou. Herec a režisér Tomáš Jirman
Herec ostravské činohry Národního divadla moravskoslezského (NDM) má na kontě ohromné množství rolí v divadle, v televizi i filmu. A také občas režíruje. V divadle i v rozhlase.
Bohatá práce, velká rodina, láska k poezii, čas zavřených divadel i jeho vztah k horám a lesům – to jsou témata, o kterých s Tomášem Jirmanem vedla řeč Kateřina Huberová.
„Já se strašně rád toulám přírodou, tam má člověk pocit volnosti. A teď několikrát už mě napadlo, jestli to je touha po svobodě nebo útěk od nesvobody,“ říká v rozhovoru Tomáš Jirman.
Tomáš Jirman z Krkonoš odešel po maturitě, tenkrát do Prahy vystudovat DAMU. Odtud vedla jeho cesta na Moravu, nejprve do divadel v Olomouci a Šumperku. V roce 1983 přijal nabídku z Ostravy a od té doby je členem činoherního souboru NDM.
Související
-
Norbert Lichý: Rozhlas mi dal možnost pracovat v nové disciplíně herectví
Do rozhlasu vstoupil krátce poté, co se v roce 1987 stal členem Divadla Petra Bezruče. Čemu rozhlas naučil nositele Ceny Thálie? S kterými režiséry nejraději spolupracoval?
-
Jak se dá v současnosti provozovat divadlo? Setkání s Mirkou a Vláďou Georgievovými
Jsou manželé a profesní kolegové. Mirka a Vláďa Georgievovi. Zažili společné angažmá v Komorní scéně Aréna. Dnes spolu provozují vlastní divadlo – Studio G v Ostravě.
-
Píše, maluje, fotí... Radovan Šťastný je muž několika talentů
Radovan Šťastný je muž několika talentů. Píše básně, texty, můžete se pokochat jeho obrazy, ale taky fotografiemi. Svůj klid vlastně našel mimo Ostravu, kde často pracuje.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.