Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Norbert Lichý: Rozhlas mi dal možnost pracovat v nové disciplíně herectví

Do ostravského rozhlasu vstoupil herec Norbert Lichý krátce poté, co se v roce 1987 stal členem Divadla Petra Bezruče. Čemu rozhlas naučil nositele Ceny Thálie? S kterými režiséry v činoherním studiu nejraději spolupracoval?

Svou první rozhlasovou zkušenost udělal s režisérkou Věrou Pražákovou, vzpomíná také na Aloise Kachla, z novější generace režisérů je to pak například Peter Gábor, Radovan Lipus nebo Tomáš Jirman.

„Herečtí režiséři mají jednu velkou nevýhodu, protože chtějí, abychom to přečetli, jak by to přečetli oni. Tomáš nedá pokoj, dokud to nepřečtu jako on. Ale neví to a já se tvářím, že to taky nevím,“ usmívá se Norbert Lichý.

V posledních letech spolupracuje hlavně s mladou slovenskou režisérkou Simonou Nyitrayovou a režisérem Tomášem Soldánem. Právě v jeho režii korunovalo dlouhou řadu rozhlasových rolí Norberta Lichého vítězství v 20. ročníku ankety Neviditelný herec. Bylo to v roce 2016 za četbu z románu Motýlek. „Musím se pochlubit, že to byl můj nápad. A byla to vlastně naše první práce,“ říká v rozhovoru herec.

Rok poté načetl v ostravském studiu slavný sci-fi román Den trifidů, který byl vyhlášen Audioknihou roku.

Herec Norbert Lichý je synem režiséra, herce a dramatika Saši Lichého, který spoluzakládal Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Na jeho divadelních prknech si zahrál Norbert už jako devítiletý. A jako někdejší umělecký šéf této scény udělal všem svým kolegům velkou radost, když  získal roce 2009 prestižní divadelní Cenu Thálie za roli Mendela Singera ve hře Job.

Norbert Lichý při natáčení Ostravské devadesátky

„Rozhlas mi dal možnost pracovat v nové disciplíně herectví. Těch disciplín je několik a každá vyžaduje své. Jako dabing si vyžaduje své, melodram své a činohra své, tak prostě rozhlas – tam je člověk odkázaný opravdu sám na sebe, pokud to není rozhlasová hra. Ale v té četbě je tam sám a musí posluchačům tím hlasem všechno zprostředkovat,“ prozrazuje Norbert Lichý.

autor: dam
Spustit audio

Související