Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Ludvík Klega. Filmařovy vzpomínky na otce Miroslava nás zavedou i do neslavných normalizačních let
Hudební skladatel a ředitel ostravské konzervatoře Miroslav Klega musel v 70. letech školu opustit. A právě tehdy se jeho útočištěm stal Československý rozhlas Ostrava.
Hudební skladatel, pedagog a politik Miroslav Klega spoluzakládal nynější Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde také vyučoval a v roce 1967 se stal jejím ředitelem. Když musel v 70. letech minulého století školu opustit, stal se jeho útočištěm Československý rozhlas Ostrava, kde pracoval v čase normalizace jako hudební režisér a později znovu i jako redaktor vážné hudby.
„Taťka do rozhlasu nastupoval v roce 1972. Dostal padáka z konzervatoře, naštěstí dostal místo v rozhlase. I když měl omezení, že si nesměl vydělat více než základní plat, což bylo nějakých jedenáct stovek. A to se hlídalo,“ popisuje Ludvík Klega.
Hudební skladatel, pedagog a politik Miroslav Klega, kterému udělila Univerzita v Cambridgi Zlatou medaili za zásluhy o evropskou hudbu, byl synem významného vítkovického lékaře, po kterém je pojmenována v Ostravě ulice i škola. V ostravské rozhlasové historii zanechal hudební skladatel, který se stal režisérem, a později znovu i redaktorem vážné hudby, výraznou stopu. Náš archiv opečovává také řadu nahrávek s jeho komorními, vokálními a orchestrálními skladbami, např. Černá země, Zbojnické nápady pro klavír nebo Písně na slova Jeana Cocteaua. Ale výjimečné místo zaujímá skladba Výpověď osamělého pěšáka z roku 1969, která byla nahrána právě v ostravském rozhlase.
Ludvík Klega natočil Výpověď osamělého pěšáka jako film. „To bylo po roce 1991, kdy už byl taťka rehabilitován a byl vnímán jako velká persona. Napsali jsme scénář a začali točit. A postavil jsem to na té jeho skladbě, která byla nahrána v ostravském rozhlase,“ vzpomíná na režírování svého otce Ludvík Klega.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.