Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Ludvík Klega. Filmařovy vzpomínky na otce Miroslava nás zavedou i do neslavných normalizačních let

Hudební skladatel a ředitel ostravské konzervatoře Miroslav Klega musel v 70. letech školu opustit. A právě tehdy se jeho útočištěm stal Československý rozhlas Ostrava.

Hudební skladatel, pedagog a politik Miroslav Klega spoluzakládal nynější Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde také vyučoval a v roce 1967 se stal jejím ředitelem. Když musel v 70. letech minulého století školu opustit, stal se jeho útočištěm Československý rozhlas Ostrava, kde pracoval v čase normalizace jako hudební režisér a později znovu i jako redaktor vážné hudby.

„Taťka do rozhlasu nastupoval v roce 1972. Dostal padáka z konzervatoře, naštěstí dostal místo v rozhlase. I když měl omezení, že si nesměl vydělat více než základní plat, což bylo nějakých jedenáct stovek. A to se hlídalo,“ popisuje Ludvík Klega.

Hudební skladatel, pedagog a politik Miroslav Klega, kterému udělila Univerzita v Cambridgi Zlatou medaili za zásluhy o evropskou hudbu, byl synem významného vítkovického lékaře, po kterém je pojmenována v Ostravě ulice i škola. V ostravské rozhlasové historii zanechal hudební skladatel, který se stal režisérem, a později znovu i redaktorem vážné hudby, výraznou stopu. Náš archiv opečovává také řadu nahrávek s jeho komorními, vokálními a orchestrálními skladbami, např. Černá země, Zbojnické nápady pro klavír nebo Písně na slova Jeana Cocteaua. Ale výjimečné místo zaujímá skladba Výpověď osamělého pěšáka z roku 1969, která byla nahrána právě v ostravském rozhlase.

Ludvík Klega natočil Výpověď osamělého pěšáka jako film. „To bylo po roce 1991, kdy už byl taťka rehabilitován a byl vnímán jako velká persona. Napsali jsme scénář a začali točit. A postavil jsem to na té jeho skladbě, která byla nahrána v ostravském rozhlase,“ vzpomíná na režírování svého otce Ludvík Klega.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.