DOKUMENT: Osm srpnových dnů ostravského rozhlasu aneb Svědectví o roce 1968

21. srpen 2024

Před 56 lety začala okupace Československa. Vojska Varšavské smlouvy překročila hranice republiky v noci na 21. srpna 1968. Události, které tehdy následovaly, připomíná i dokument, který vznikl v roce 2008.

Tehdy autorka v uzamčených skříních předlistopadového ředitele rozhlasu vypátrala magnetofonové záznamy ze srpna 1968. V rozhlasovém archivu totiž chyběly. Je proto pravděpodobné, že v roce 2008, kdy se vysílala premiéra dokumentu, slyšeli posluchači Svobodný legální vysílač Severní Morava poprvé po 40 letech.

Fotografie z dramatického dění v ostravských ulicích pořídil Ivan Sláma, který tehdy pracoval v NHKG. Jeho negativy fotek ze srpnové invaze čekaly v zažloutlé složce na důstojnou výstavu 50 let.

„My jsme to, co se stalo, přijali v huti s hlubokou nenávistí. Pražské jaro se nám líbilo. Hodně silná vzpomínka, kterou mám zachycenou na fotkách, je podepisování petice. Lidé byli neskutečně dožraní, protestovali, jak to šlo,“ vzpomínal v roce 2018 autor snímků Ivan Sláma.

autoři: Dagmar Misařová , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.