Policie odložila případ zapálení textilky Karnola v Krnově

20. prosinec 2018

Policie odložila případ loňského úmyslně založeného požáru textilky Karnola v Krnově. Dva čtrnáctiletí chlapci, kteří podle kriminalistů objekt přesně před rokem zapálili, nejsou totiž kvůli nízkému věku trestně odpovědní.

Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Soud bude jednat pouze o výchovném postihu chlapců, případně rozhodne, zda za vzniklou škodu vyčíslenou na víc než 19 milionů korun nenesou odpovědnost jejich rodiče.

Záchrana krnovské Karnoly může být dražší, než se plánovalo. Památka hořela před rokem

Budova bývalé textilky Karnola v Krnově v plamenech

Před rokem přišel Krnov o část národní kulturní památky. Dva nezletilí tam podle policie zapálili bývalou textilní továrnu. Podařilo se zachránit některé unikátní vzorníky i několik tkalcovských stavů. Renovace Karnoly může být ale až dvakrát dražší, než se původně plánovalo.

Školáci byli podezřelí z obecného ohrožení. Policie o odložení případu rozhodla, když získala všechny znalecké posudky. Podle nich kriminalisté dospěli k tomu, že škoda dosáhla 19,2 milionu korun. Národní kulturní památka byla vzácná především proto, že se její část zachovala ve stavu posledního dne provozu. Toto všechno ale požár zničil.

Posudky ani samotné vyšetřování neprokázaly, že by se na podpálení národní kulturní památky, z níž má vzniknout interaktivní muzeum, podílel někdo další, kdo by byl trestně odpovědný. „Po shromáždění důkazů vrchní komisař věc odložil, jelikož podezřelými jsou dvě nezletilé osoby, jejichž trestní stíhání je nepřípustné,“ uvedla Holčáková.

Dodala, že policie předá státnímu zástupci návrh, aby zahájil takzvané řízení proti dítěti mladšímu 15 let. V praxi to bude znamenat to, že oba chlapci se před soud dostanou, bude ale řešit jejich potrestání jen ve formální a výchovné rovině. Hůře na tom ale můžou být rodiče školáků. Pokud totiž v takových případech někdo uplatní náhradu škody, bude soud posuzovat, zda rodiče nějakým svým pochybením ke škodě nepřispěli. Pak by mohl soud nařídit její uhrazení.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související