Pomoc dorazí do 15 minut. Zájem o speciální senior tlačítko v Ostravě roste

2. březen 2017

Máte strach o rodiče nebo starší příbuzné, když jste v práci a oni jsou sami doma? V Ostravě lidem tyto obavy pomáhá zahnat speciální senior tlačítko. Je to vlastně takový knoflík, který mají důchodci pořád na ruce, a když se jim udělá špatně, nebo upadnou, stačí zmáčknout. Zařízení je propojené s dispečinkem strážníků a ti jsou na místě za pár minut. Dosud tlačítko využilo přes 300 seniorů.

Jednou z nich je i osmaosmdesátiletá Božena z Ostravy. Už tři roky je upoutána na invalidní vozík, tlačítko má pořád na ruce a nemůže si ho vynachválit. „Pro něco jsem se naklonila, sjela jsem a padla jsem z vozíčku. Odrážela jsem se rukama k posteli, snažila se o ni opřít, že se vyškrábu, ale nepovedlo se mi to,“ popisuje paní Božena.

Sama by vstát ze země nezvládla a právě to byl ten moment, kdy stačilo, aby seniorka stiskla tlačítko, které má na pásku místo hodinek. Strážníci tam byli do 15 minut. „Jsou fakt rychlí chlapci,“ pochvaluje muže zákona seniorka.

O tlačítko se je mezi ostravskými seniory stále větší zájem, potvrzuje Richard Váňa z městské policie. „Pro seniora je to super věc, je to hodně úspěšný a žádaný projekt. V pořadníku teď máme nějakých sto seniorů,“ říká Váňa. Tlačítka jsou podle něj úplně bezúdržbové. „Používáme zařízení z roku 2010 a do dnešního dne na nich nejsou žádné poruchy,“ dodává. Všech 100 zájemců by se letos tlačítka mělo dočkat.

autor: ada
Spustit audio