Požár Slovenské strely v roce 1964 pomáhal likvidovat hasič Andělín Kvapil
Letos slavil devadesát let, takže cenných životních vzpomínek má na rozdávání. Zvlášť ceněná dnes může být ta, která patří legendárnímu expresu Slovenské strely. Andělín Kvapil ze Studénky byl totiž prvním, kdo jeden ze dvou prototypů v šedesátých letech zachraňoval z plamenů.
Slovenská strela. Světový unikát, který byl ve své době nejrychlejším vlakovým spojem Československých drah. Dvojice prototypových motorových vozů jezdila mezi Prahou a Bratislavou rychlostí přes 130 kilometrů v hodině.
Jeden z nich se dočkal renovace a dělá parádu v kopřivnickém muzeu. Druhý bohužel doplatil na devastující požár na odstavné koleji ve Studénce. Máme jedinečné svědectví k celé události letitého dobrovolného hasiče Andělína Kvapila.
Související
-
Jako nový. Rekonstruovaný rychlovlak Slovenská strela přejel z Přerova do Kopřivnice
Rychlovlak Slovenská strela se vrátil do muzea v Kopřivnici. Uplynulého více než dva a půl roku ho měli v péčí pracovníci Českomoravských železničních opraven v Přerově.
-
Ve Studénce se kdysi kromě vagónů vyráběla i letadla. Jedno si tehdy připsalo i světový rekord
Elegantní stříbrný jednoplošník s označením OK-TAO a jeho dva piloti se se strojem vyrobeném ve Vagónce Studénka před 80 lety zapsali do letecké historie.
-
V Ostravě pokřtili zrekonstruovaný předválečný motorák Stříbrný šíp
Měla to být chlouba československé předválečné železnice. Jenže zasáhla válka a unikátní motorový vůz Stříbrný šíp od té doby postával v depu a sloužil třeba jako s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.