Práci čtyřnohých havířů připomíná expozice s koníkem Ferdinandem
Až do poloviny minulého století, než je nahradily stroje, využívali na těžkou práci horníci v dolech čtyřnohé pomocníky. V ostravském Landek Parku to nově připomíná expozice Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři.
Kůň v životní velikosti v plné práci, kterého vede důlní chodbou mladý havíř. Právě tato scéna tvoří nejnovější část expozice ostravského Landek parku. Návštěvníkům tak připomene, že historie těžby uhlí je neodmyslitelně spjata s osudy desítek koní, kteří na šachtách lidem pomáhali.
„Trvalo to asi 80 let, kdy koně na Ostravsku v dolech pomáhali. Lidé je tady na práci využívali někdy do konce druhé světové války. Poslední koník, který v dolech pracoval, byl na Kladensku. Byl tam ještě v roce 1951,“ připomíná průvodce Jaromír Tušil.
Každý důl měl určitý počet koní, na každém patře měli svoji maštal. „Museli být dovednostně šikovní, do podzemí šli kolem pěti roků věku. Museli být také silní, ale nesměli být moc vysocí a povahově museli být velice klidní, aby byli schopni se v těch prostorách pohybovat,“ dodává Tušil.
Související
-
Landecká expozice důlního záchranářství je největší svého druhu na světě
Až sto let staré dýchací a oživovací přístroje představuje Expozice důlního záchranářství v Ostravě-Petřkovicích. Připomíná jak historickou techniku a její vývoj, t...
-
Nejen zámek či hrad, ale i černouhelný důl může mít svého kastelána
Alexandr Zaspal a jeho věrný pejsek Muška patří už 10 sezón neodmyslitelně k památkovému Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích. Není to bývalý horník ani průvodce, a...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.