Před 120 lety byla otevřena chata Libušín. Znovu má lidem začít sloužit na jaře

6. srpen 2019 15:10

Stavba Libušína získá umírněnější zbarvení, než měla před požárem, víc se tak přiblíží době svého vzniku. Veřejnosti se otevře na jaře příštího roku.

Přesně před 120 lety mohli lidé poprvé nahlédnout do Libušína na Pustevnách. Podruhé by se mohla chata, kterou před více než pěti lety zachvátil ničivý požár, dočkat slavnostního otevření už za pár měsíců. Kdy přesně, není zatím jasné. Stavbu komplikují složité technologie i počasí.

„Je to způsobené jednak složitostí té stavby. Složitostí třeba toho, že se do lidové architektury původní musí vestavovat spoustu inženýrských sítí,“ vysvětlil Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě. Stavbu podle Ondruše není dobré uspěchat, důležitá je kvalita řemeslné práce.

Práce na interiéru Libušína

„Také velmi dbáme na kvalitu provedené práce. Aby tam byl co největší podíl práce, jak se prováděla kdysi. A samozřejmě při rozhodování co udělat a neudělat jsme zvolili spíše náročnější postup. Protože jsme říkali, že tady Libušín chceme po další desetiletí a nejlépe staletí. Tak vlastně od základů už to muselo být provedeno pořádně,“ uvedl.

Na stavbu dohlíží architekt Jaroslav Svěrek. Se stavebníky denně řeší, jak věci udělat, připevnit či upravit tak, aby co nejlépe odpovídaly plánům Dušana Jurkoviče. „Musím říct, že toto je snad jediná stavba, kdy jsme s firmou nijak nebojovali. Spíš se snažili to domýšlet spolu s námi,“ upřesnil architekt.

Jak to třeba udělat technologicky? „Přesně. Jak to udělat, nebo jestli to třeba neudělat i líp, nebo jako to odpovídá tomu Jurkovičovi. Čili v tomto smyslu je to spíš takové, že se doplňujeme,“ uvedl Svěrek.

Práce na interiéru Libušína

V jídelně u výzdoby interiéru už teď čekají jen dokončovací práce. „Finišujeme i s výmalbou, kde už jsou čtyři ornamenty, už tam máme Portáš i Stavinohu, Ondráše a Juráše. Do interiéru se pustíme přibližně v půlce září, ale už máme firmu na nábytek, která pomalinku začíná vyrábět, protože jsou tam široké stoly, složitý materiál. Firma už si vybírá materiál, aby mohla udělat takový interiér, jaký původně byl,“ vysvětluje technický náměstek ředitele Valašského muzea v přírodě Milan Geseirych. Na práci řemeslníků dohlíží také Martin Zeťák, který má na starosti tesařské práce.

„My nyní doděláváme exteriéry. Možná, když se podaří a bude počasí, tak v příštím týdnu bychom chtěli malovat. Až to vymalujeme okrovou, červenou, do toho zelené linky a tak dále, tak vlastně všichni lidi vlastně si řeknou, že se to tam vlastně rozzáří. Že ten Libušín dostane konečně tu fasádu, aby to vypadalo,“ popsal Geseirych.

Práce na interiéru Libušína

Otevření Libušína by mohly podle Jindřicha Ondruše zpozdit administrativní úkony. „S otevřením musíme počkat, až bude skutečně ta stavba zkolaudovaná. Musíme vysoutěžit staronového, či nového nájemce a to, aby tam přišli návštěvníci, tak musí být splněné všechny tyto kroky,“ dodal Ondruš.

Když vše půjde podle plánu, mohli by lidé do obnoveného Libušína nahlédnout už na jaře příštího roku.

autor: Gabriela Hykl | zdroj: Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související