Před 135 lety se v Ostravě zřítil řetězový most. Překvapí vás, co pád způsobilo
Den, který je v ostravské historii zapsaný jako datum velké tragédie. Před 135 lety – 15. září 1886 – pod škadronou hulánů tehdy do říčního koryta Ostravice spadl řetězový most dlouhý 92 metrů.
Říšský most byl předchůdcem dnešního ocelového nýtovaného Sýkorova mostu a důležitá spojka Moravské a dnes Slezské Ostravy. Neštěstí si tehdy vzalo lidské životy, mělo velký ohlas nejen v dobovém tisku a dohru měla událost taky u soudu. Ostravské muzeum věnovalo zřícení mostu speciální část ve své expozici.
Lehce kuriózní se dnes může zdát jeden z možných důvodů, proč tehdy most do řeky spadl. Částečně za to zřejmě mohli štamgasti z místních lokálů, kteří si k jeho konstrukci odskakovali ulevit. Více uslyšíte v rozhovoru s historikem Ostravského muzea Romanem Berthou.
Související
-
Kdo bydlí v Ostravě, určitě zná ‚Sýkorák‘
Ostravský most Miloše Sýkory dostal jméno podle mladého muže, který most 30. dubna 1945, tedy v den, kdy byla osvobozena Ostrava, zachránil. Bylo to ale skutečně tak?
-
Křížem krajem: Kráska mezi radnicemi
Víte, kde mají obrovské originální lustry, kterými umí prolézt jen šikovný restaurátor? Za takovými byste se museli vydat na radnici městského obvodu Slezská Ostrav...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.