Před lety pracovala na faře a dlouho toužila se tam zase na chvíli podívat. Přání paní Hildegardy splnila Ježíškova vnoučata

4. prosinec 2018

Ježíškova vnoučata dokážou vrátit čas. Aspoň na chvíli. Díky dárcům si někteří senioři splnili dlouholetý sen vrátit se do míst, která měli rádi. Jako třeba paní Hildegarda z Budišova nad Budišovkou. Moc si přála navštívit faru v Kravařích u Opavy, kde pracovala jako hospodyně a kuchařka.

Dvaaosmdesátiletá paní Hildegarda už moc nemluví, ale usmívala se celou cestu z Budišova, kde žije v domově pro seniory. Přijela i s doprovodem a těšila se na vzpomínky.

Po faře nás provedl kaplan Jan Zelenka. Třeba v kuchyni. I kostel si paní Hildegarda prohlédla. Bylo vidět, jak se jí v duchu vybavují dávné obrazy, občas na něco ukázala, usmála se a pohled se jí zastavil třeba na dveřích, na starém obrazu na zdi.

Nakonec se paní Hildegarda setkala i se současnou kuchařkou. Ta ji poznala na první pohled.

I taková jsou Ježíškova vnoučata. Plní přání, která se koupit nedají. Jako teď při návratu do vlastního života před zhruba 15 lety.

autor: mrk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.