Proměny krajiny řek Ostravice a Olše vám ukáže výstava v Muzeu Těšínska

7. únor 2022

Říční kameny, rostliny, nebo zvířata žijící poblíž řek Ostravice a Olše. To vše uvidí návštěvníci Muzea Těšínska. Otevřeli tam novou výstavu Říční krajina Těšínska a její proměny. K vidění jsou i velkoformátové fotografie, staré mapy, nebo hornina pojmenovaná právě podle Těšína.

Návštěvníci tady uvidí kameny, vzorky rostlin a vycpaná zvířata, která žijí v blízkosti Ostravice a Olše. „Dominanta je čáp černý a volavka popelavá, to jsou asi největší ptáci, co v té vitríně jsou. Doprovází je ledňáček říční, střízlík obecný a kulík říční,“ říká jedna z autorek výstavy Nela Kotásková.

Jednou z dalších zajímavostí je Těšínit. Hornina, kterou poprvé popsal německý geolog Ludwig Hohenneger. „Pojmenoval ji právě podle lokality, kde ji našel. Nachází se tady a pak ještě někde v Austrálii. Ale nejprve byla hornina nalezena tady,“ říká druhá autorka výstavy Karolína Ondřeková.

Návštěvníci si uvidí také fotografie ukazující podobu obou řek po celé délce toku. Na historických mapách zase můžou porovnat, jak se toky díky lidské činnosti změnily.

Výstava potrvá do 28. srpna v historické budově Muzea Těšínska.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.