Provoz na trati v Bohumíně je po nehodě pendolina obnoven

29. červen 2022 14:44

Škoda na železniční trati v Bohumíně na Karvinsku, kde v pondělí srazilo pendolino s posunovací lokomotivou, se po důkladné kontrole zvedla z odhadovaných deseti na 20 milionů korun. Celková škoda po tragické nehodě tak přesáhne 46 milionů korun. Provoz na trati už byl téměř v plném rozsahu obnoven. Vlaky stanicí projíždějí bez omezení. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Po odtažení poškozené soupravy a lokomotivy pracovníci Správy železnic trať uklidili. Už zprovoznili kolej vedoucí směrem na Polsko. Tudy vlaky od nehody projíždět nemohly a jezdily oklikou přes nedalekou Vrbici. „V provozu je i první kolej na nástupišti. Omezení se nyní týkají jen samotného místa nehody. Tudy vlaky ještě nejezdí. Nemá to ale na chod stanice zásadní vliv,“ řekl Gavenda.

Nehoda se stala v pondělí brzy ráno. Podle Drážní inspekce strojvedoucí pendolina pravděpodobně přehlédl signál, který mu zakazoval vyjet ze stanice. Na trati se pak srazila souprava s posunovací lokomotivou. Strojvedoucí nehodu nepřežil. Dalších pět lidí, stevardka z pendolina a čtyři členové obsluhy posunovací lokomotivy, utrpěli zranění.

Gavenda uvedl, že po odklizení trosek mohli jeho kolegové důkladně prozkoumat poškození železniční trati. Výsledkem je zvýšení škody, kterou vykolejení lokomotivy a dvou vozů pendolina způsobilo. Původně odhadovaná částka deset milionů korun se zvedla na 20 milionů. Celková škoda tak bude přesahovat 46 milionů korun.

„Bude potřeba vyměnit kompletně dvě výhybky. Na dvou dalších musíme nahradit nejvíce poškozené části. Kdy se tak stane, nyní ještě nevíme. Záleží na dodavateli, kdy bude schopen materiál dodat,“ uvedl.

Šéf Drážní inspekce Jan Kučera uvedl, že vyšetřování potrvá pravděpodobně do konce roku. Inspektoři musejí vyslechnout svědky. Čekat se bude i na znalecké posudky, které například stanoví, zda měl vlak v pořádku brzdy.

Poškozený vlak nahradí jiná souprava. „Od 27. června do 5. července bude na těchto vlacích řazena mimořádně náhradní souprava InterJet místo jednotky pendolino,“ uvedly České dráhy na svém webu. České dráhy vlastní sedm pendolin, šest z nich denně vypravují a sedmé prochází plánovanou údržbou. Při poškození některé ze souprav je nutné ji nahradit.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související