Prvorepubliková trafika v Kunčičkách byla filmovou kulisou, zajímá fotografy i architekty
Možná ji znáte. Ikonická dřevěná trafika zdobí ostravské Kunčičky dobrých sto let. Architektonický skvost z dob první republiky se nachází poblíž železniční zastávky a dnes už v provozu není.
Dřevěná trafika ve Škrobálkově ulici v Ostravě-Kunčičkách pamatuje hodně. Byla filmovou kulisou, dodnes zajímá fotografy, architekty i milovníky staré Ostravy. A hlavně nese otisk jednoho celého století. Vznikla totiž za první republiky a pro noviny či tabák si k ní chodily generace havířů z nedalekého Dolu Alexander.
Trafika, která je označována za nejstarší ve městě, má dnes sice pěkný nový zelený nátěr, ale za jejím pultem už trafikant nesedí. Budku udržuje syn poslední trafikantky Ivan Horváth, který na rozhlasovou prohlídku pozval pamětnici Annu Kuchnovou. Na cvrkot kolem trafiky mají mnoho vzpomínek. Poslechněte si.
Související
-
Z dávné hornické pekárny je minimuzeum. Novou atrakci najdete na Hranečníku
Slezská Ostrava má novou turistickou atrakci. Díky vlastivědnému spolku Pestré vrstvy a taky podpoře města a obvodu ožila někdejší hornická pekárna na Hranečníku.
-
Tramvají z Vítkovic na Pískové doly. Zaniklou trať už dnes připomínají jen detaily
Drobná dráha Vítkovice–Pískové doly byla kdysi nazývána tramvajová dráha z ostravských železáren do Zábřehu. Stále ještě žije dost pamětníků, kteří na lokálku vzpomínají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.