Rychlejší než sanitka. Moravskoslezským záchranářům začnou pomáhat first responders

Sanitka (ilustrační snímek)

Do záchrany lidí v Moravskoslezském kraji se zapojí proškolení dobrovolníci. Zatím je jich připraveno přes 300 a se zdravotníky jsou propojeni pomocí speciální aplikace. Nová služba začne oficiálně fungovat už od příštího týdne a má zvýšit šanci na přežití a uzdravení lidí.

Část dobrovolníků je právě na školení u profesionálních záchranářů, procvičují základy první pomoci. Je mezi nimi i operátorka tísňové linky Kateřina Večeřová. „Jsem zaměstnancem záchranné služby, takže vím, jak důležité je co nejdříve poskytnout první pomoc,“ říká Večeřová.

Průměrný dojezdový čas záchranářů k případu je v kraji podobně jako jinde ve světě, něco přes osm minut. A každá minuta, kdy člověk dostane pomoc ještě před příjezdem záchranářů, zvyšuje jeho šanci na přežití a uzdravení.

112. Číslo, které zachraňuje životy. Nač se připravit, když jej vytáčím?

03060079.jpeg

Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy musí zavolat rychlou zdravotnickou pomoc. Zkolabuje náš blízký člověk nebo se stane nehoda. V tu chvíli málokdo dokáže zachovat chladnou hlavu a dopodrobna a v klidu vysvětlit záchranářům, co se vlastně stalo.

„Když je nějaký úraz nebo onemocnění, které člověka ohrožuje na životě, pokud opravdu selžou základní životní funkce, jako je vědomí, ale především dýchání a krevní oběh, tak je zhruba pět minut na to, aby se obnovil průtok krve mozkem,“ říká ředitel moravskoslezských záchranářů Roman Gřegoř.

Vyškolení dobrovolníci teď budou propojeni speciální mobilní aplikací s operátory záchranné služby. V případě, že jsou blízko místa neštěstí, dostanou tísňovou výzvu. „Když dispečer přijme událost a v okolí do 2,5 km je někdo, kdo je přihlášený na službě – má mobil tím pádem aktivovaný, tak dispečer ho hned uvidí a může ho poslat na místo, aby konal určitá opatření, než na místo přijedou záchranáři,“ vysvětluje Gřegoř.

Leták zdravotnické záchranné služby

Mezi first respondery se zařadil i policista Jiří Balerin. S první pomocí už má osobní zkušenosti. „Jsem zdravotník zotavovacích akcí a díky tomu jsem se dostal do styku s mnoha stavy ohrožujících život, sám jsem poskytoval první pomoc,“ říká policista.

Pro nový systém jsou školeni právě lidé z řad integrovaného záchranného systému – tedy hasiči, policisté či zdravotníci. Postupně do něj budou zapojeni například i dobrovolní hasiči, vodní záchranáři, horská služba či profesní zdravotníci. Se zapojením úplných laiků se zatím nepočítá.

Spustit audio

Související