Senioři budou mít v ledničkách obálky. Informace v nich pomůžou záchranářům
Jméno, věk, nemoci, užívané léky nebo třeba alergie. Všechny tyto informace mohou záchranáři vyčíst z takzvané IN.F.Obálky. Ty by mohli od poloviny prosince mít v lednicích senioři z Moravskoslezského kraje. V případě potřeby mají urychlit jejich záchranu.
Speciální obálky nechal vyrobit kraj a zájemci je získají na radnicích nebo v neziskových organizacích. Do obálek patří vyplněné formuláře, které v případě potřeby pomůžou lékařům a hasičům rychleji se zorientovat ve zdravotním stavu seniora.
„Považuji to za velice dobrý počin, který velice pomůže zdravotnické službě. A doufám, že se to rozšíří do celé republiky,“ pochvaluje si osmdesátiletý pan Rostislav Sochorec z Ostravy-Poruby. Je vůbec prvním majitelem obálky.
Kromě obálky s dotazníkem k vyplnění dostanou senioři také speciální samolepku nebo magnet, podle kterého záchranáři poznají, že je obálka v lednici připravena. Samolepka bude umístěna na lednici nebo na dveře z vnitřní strany bytu.
Projekt oceňují hasiči i policisté. „Často se stává, že policie je na místě jako první. Takže pro nás může být velmi důležité nejen informace o zdravotním stavu ale i o dalších osobách blízkých vědět co nejrychleji a podle toho potom postupovat,“ říká velitel pořádkové policie Petr Gebauer.
Projekt IN.F.Obálka, tedy „INformace jako Forma Ochrany“ bude stát 1,35 milionu korun, 70 % nákladů pokryje státní dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zbytek zaplatí kraj ze svého rozpočtu.
Zdroj: Moravskoslezský kraj
Kraj nechal vyrobit přes 60 tisíc obálek. Lidé je dostanou společně s formuláři, propiskou a nálepkou nebo magnetem na lednici.
„Jedná se o plastovou obálku, která by měla být umístěna v lednici každého seniora Moravskoslezského kraje. Jde o to, aby na ni uvedl ty nejdůležitější údaje o své osobě, o svých alergiích či prášcích, které bere, a také kontakt na svou nejbližší osobu,“ popisuje IN.F.Obálku náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).
Obálky se do lednic vkládají proto, že je má skoro každý a navíc nejlépe odolají požárům.
Související
-
Proškolení dobrovolní zdravotní záchranáři mají za sebou už víc než sto zásahů
Půl roku už v kraji fungují dobrovolní záchranáři, tzv. first responders. Jsou připraveni poskytnout první pomoc ještě před příjezdem sanitky a je jich v našem kraji 480.
-
Pomoc dorazí do 15 minut. Zájem o speciální senior tlačítko v...
Máte strach o rodiče nebo starší příbuzné, když jste v práci a oni jsou sami doma? V Ostravě lidem tyto obavy pomáhá zahnat speciální senior tlačítko. Je to vlastně...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Při střelbě na filozofické fakultě záchranné složky nechybovaly, uvedla komise. ANO nesouhlasí
-
Počet nakažených chřipkou vzrostl za týden o 90 procent. ‚Šíří se typ A i B,‘ popisuje epidemiolog
-
Na Slovensku je skupina lidí, která chce eskalovat napětí. Výjimečný stav zatím nehrozí, říká Pellegrini
-
Nejvyšší soud zjistil ve Feriho kauze ‚marginální nepřesnost‘. Verdikt nechal beze změny