Signál regulace neznamená, že by firmy zastavovaly výrobu. O co tedy jde?
Jedním z pojmů, které se v souvislosti se smogem v našem kraji často skloňují, je takzvaný signál regulace. Ten platí už od neděle a nutí největší průmyslové znečišťovatele k určitým omezením. Zjišťovali jsme, o jaká opatření jde a jaký mají dopad.
Regulace se v Moravskoslezském kraji týká celkem osmi firem s patnácti provozy. Dvě teplárny na Karvinsku a uhelnou elektrárnu v Ostravě provozuje firma Veolia Energie. „Omezili jsme manipulaci s uhlím na skládkách a odpojování a najíždění kotlů. Je to logisticky složitější, ale naši pracovníci jsou zkušení, umíme si s tím poradit,“ popisuje mluvčí Jana Dronská, co regulace pro firmu znamená.
Největším znečišťovatelem v zemi je ostravská huť ArcelorMittal. Ta spouští regulaci už v době, kdy je vyhlášena pouze smogová situace, vysvětluje mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. „Je to na základě memoranda o porozumění, které jsme podepsali s Moravskoslezským krajem a je to proto, abychom už v době, kdy se ta situace zhoršuje a hrozí smogová regulace, už nepřispívali ke zhoršování situace,“ dodává.
Šidítko pro veřejnost
Jan Kozina z občanského sdružení Čisté nebe upozorňuje na to, že pojem regulace vyvolává mylný dojem, že firmy reálně omezují výrobu. „Regulační opatření jsou trošku takové šidítko pro veřejnost. Protože v těch průmyslových podnicích, které svým charakterem připomínají malou sopku, to znamená, že tam jsou teploty tisíc stupňů a jsou tam tuny rozžhaveného nějakého materiálu, tak ty nemůžete zastavit, ty nemůžete omezit. To je něco, co je nebezpečné, co musí jet pořád,“ popisuje Kozina.
Pokud by byla regulační opatření zvlášť účinná, fungovala by podle Jana Koziny i v běžném provozu. Na snížení emisí tak podle něj regulace velký vliv nemá. „Je to takové jako ano, budeme regulovat, ale výsledek bude v procentech,“ krčí rameny.
Dodržování regulačních opatření prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Ta už v pondělí zkontrolovala huť ArcelorMittal Ostrava. „Zjistila, že vše probíhá tak, jak má,“ říká mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.
Vloni vyhlásily úřady regulaci v oblastech Moravskoslezského kraje čtyřikrát. V roce 2011 to bylo v této dekádě zatím nejčastěji – přesně desetkrát.
Související
-
Místo, kde bývá jedno z nejhorších ovzduší v zemi. Lidé jsou na to zvyklí
Malá obec Věřňovice mezi Bohumínem a polskými hranicemi bývá často první, kde se během smogové situace rychle zhorší čistota vzduchu. Místní jsou na to zvyklí.
-
Kvůli smogu nechodí děti z ostravských mateřinek na procházky
Smog v regionu způsobuje problémy dětem. Kvůli špatnému vzduchu trpí hlavně ty menší potížemi s dýcháním. Ordinace pediatrů mají malých pacientů až o polovinu více.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.