Signál regulace neznamená, že by firmy zastavovaly výrobu. O co tedy jde?

23. leden 2019

Jedním z pojmů, které se v souvislosti se smogem v našem kraji často skloňují, je takzvaný signál regulace. Ten platí už od neděle a nutí největší průmyslové znečišťovatele k určitým omezením. Zjišťovali jsme, o jaká opatření jde a jaký mají dopad.

Regulace se v Moravskoslezském kraji týká celkem osmi firem s patnácti provozy. Dvě teplárny na Karvinsku a uhelnou elektrárnu v Ostravě provozuje firma Veolia Energie. „Omezili jsme manipulaci s uhlím na skládkách a odpojování a najíždění kotlů. Je to logisticky složitější, ale naši pracovníci jsou zkušení, umíme si s tím poradit,“ popisuje mluvčí Jana Dronská, co regulace pro firmu znamená.

Největším znečišťovatelem v zemi je ostravská huť ArcelorMittal. Ta spouští regulaci už v době, kdy je vyhlášena pouze smogová situace, vysvětluje mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. „Je to na základě memoranda o porozumění, které jsme podepsali s Moravskoslezským krajem a je to proto, abychom už v době, kdy se ta situace zhoršuje a hrozí smogová regulace, už nepřispívali ke zhoršování situace,“ dodává.

Šidítko pro veřejnost

Jan Kozina z občanského sdružení Čisté nebe upozorňuje na to, že pojem regulace vyvolává mylný dojem, že firmy reálně omezují výrobu. „Regulační opatření jsou trošku takové šidítko pro veřejnost. Protože v těch průmyslových podnicích, které svým charakterem připomínají malou sopku, to znamená, že tam jsou teploty tisíc stupňů a jsou tam tuny rozžhaveného nějakého materiálu, tak ty nemůžete zastavit, ty nemůžete omezit. To je něco, co je nebezpečné, co musí jet pořád,“ popisuje Kozina.

Jak vzniká smog

Pokud by byla regulační opatření zvlášť účinná, fungovala by podle Jana Koziny i v běžném provozu. Na snížení emisí tak podle něj regulace velký vliv nemá. „Je to takové jako ano, budeme regulovat, ale výsledek bude v procentech,“ krčí rameny.

Dodržování regulačních opatření prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Ta už v pondělí zkontrolovala huť ArcelorMittal Ostrava. „Zjistila, že vše probíhá tak, jak má,“ říká mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Vloni vyhlásily úřady regulaci v oblastech Moravskoslezského kraje čtyřikrát. V roce 2011 to bylo v této dekádě zatím nejčastěji – přesně desetkrát.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Související