Sklepením hradu bude po celý rok provázet návštěvníky postava hraběte Wilczka

S historikem Jiřím Brňovjákem hovořila redaktorka Iva Havlíčková
Poznat blíže jednoho z nejvýznamnějších šlechticů 19. století. Tak tuto možnost nabízí výstava na Slezskoostravském hradě. Věnuje se osobě hraběte Johanna Nepomuka Wilczka, průmyslníka, mecenáše umění a rakouského polárního průzkumníka.
Hrabě Wilczek byl také posledním majitelem Slezskoostravského panství. A tak jeho postava bude po celý rok 2025 provázet sklepením Slezskoostravského hradu. Připomeňme, že i uhlí z Ostravska přitom pomáhalo tomuto aristokratovi naplňovat jeho vize, třeba právě objevování nových krajin. Samotný Slezskoostravský hrad ale kvůli těžbě uhlí značně utrpěl. Jak to hrabě Wilczek vnímal, i o tom jsme mluvili s historikem Jiřím Brňovjákem z Ostravské univerzity.
Související
-
Měl být srovnán se zemí. Dnes je Slezskoostravský hrad důležitým centrem kulturního dění
Nechybělo mnoho a Slezskoostravský hrad byl srovnán se zemí. V 50. letech minulého století na něj byl vydán demoliční výměr. K jeho zbourání ale naštěstí nedošlo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.