Sochy slovanských bohů oživily Cestu vody v ostravské zoo

26. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lada, jedna z šesti dřevěných soch slovanských bohů. Autorem je sochař Luděk Vančura

Obdivovat sochy šesti slovanských bohů můžete nově v ostravské zoo. Vytvořil je řezbář z Ostravice. A jak sám říká, byla to výzva.

Cestu vody, jednu z botanických stezek ostravské zoologické zahrady, nově lemuje šest soch slovanských bohů. Lidé se tak mohou dozvědět podrobnosti o slovanské mytologii. Dát dohromady jejich podobu ale nebylo vůbec jednoduché.

Perun u Cesty vody v ostravské zoo

„To byla první výzva, jak zkompletovat Peruna. Hromovládce. Protože figurální tvorba není moje specializace, já mám raději zvířata. Takže poprat se s postavami a vymyslet to. A výsledek vidíte tady. Perun – materiál je jasan, štít je ze smrku. Jsou to montované sochy,“ říká autor soch Luděk Vančura.

Kromě Peruna vyřezal také Živu, Svantovíta, Svaroga, Ladu a Kolovrat. „Protože ty pohanské bohy až tak dobře neznám, dlouhé večery jsem studoval na internetu. Každý vám to znázorní nějak jinak,“ dodává.

S nápadem umístit sochy slovanských bohů na botanickou stezku přišli sami chovatelé zvířat. „Celá realizace trvala zhruba tři čtvrtě roku od té vlastně prvotní myšlenky a impulzu našich kolegů, že by se sochy slovanských bohů mohly v zoo prezentovat,“ vysvětluje mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Tvůrce soch v zoo Luděk Vančura

S tím, že by sochy měly stát právě na Cestě vody, přišla Martina Cholevíková s kolegou. „Zavzpomínali jsme na Slovany, na naše předky. Vlastně sídlili nebo si zakládali vesnice podél toků vod, takže takhle vznikla ta myšlenka,“ prozrazuje.

Tato nová atrakce v zoo přivede lidi i do méně frekventovaných míst areálu. 

autor: Klára Hlavačková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...