Řezbář si v Ostravici otevřel galerii pod širým nebem. Mezi sochami převažuje zvířecí motiv

20. červen 2017

Ráj dřevěných soch vznikl v centru obce Ostravice na Frýdecko-Místecku. Místní řezbář si hned vedle obecního úřadu pronajal kus pozemku a vystavil na něm desítky svých soch. Dosud je měl u svého domu, jenže zájem lidí o prohlídku byl tak velký, že zřídil galerii pod širým nebem.

„Proč Ráj? Protože je takový můj splněný sen,“ říká k názvu galerie řezbář Luděk Vančura.

Řezbář Luděk Vančura

Spoustu soch měl dosud doma, ale už to nešlo. „Musel jsem to zredukovat. Když vám domů přijde třicet lidí za sobotu a třicet za neděli, tak ztrácíte soukromí,“ vysvětluje.

A tak si vymyslel galerii. Pronajal pozemek a rozmístil sochy. Plánuje, že areál bude dále rozvíjet.

„Sahat na exponáty je dovoleno. Jen bych nechtěl, aby se po nich moc šplhalo. Je to napsáno i v provozním řádu kvůli bezpečnosti dětí. Ale sáhnout si člověk může,“ dodává řezbář.

V galerii pod širým nebem v Ostravici je v současné době zhruba 60 dřevěných soch. Podle Luďka Vančury je to ale teprve začátek, počet soch chce dále rozšiřovat.

Více se o sochách Luďka Vančury, například jak vznikají, dozvíte v audio záznamu rozhovoru – viz odkaz v úvodu článku.

Ráj dřevěných soch v Ostravici
autor: iha
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová