Životní příběh umělce a horala Jana Satiny z Ostravice je pevně spojený s Beskydami

23. září 2015

Jana Satinu potkáte v Ostravici na Frýdecko-Místecku. Horal, malíř a řezbář je dnes v úctyhodném seniorském věku, ale za mlada dělal taky nejrůznější - dnes bychom řekli - adrenalinové kousky a s přáteli prochodil celé Beskydy. Hory a jejich obyvatele teď ukazuje ve svých obrazech a dřevořezbách.

Pětasedmdesát let byste Janu Satinovi z Ostravice skoro ani nehádali. Stále vitální muž žije na samotě v části Hamrovice a jeho celoživotní záběr je velmi široký. Hodně sportoval, dokonce chodil po provaze a skákal na lyžích, ale kromě toho je taky umělecky nadaný.

„Jako malý kluk jsem kouskem cihly pomaloval snad každý kámen. A když jsem se oženil, na první Vánoce jsem od manželky dostal olejové barvy. Takhle jsem začal,“ vzpomíná svérázný řezbář a malíř.

Témata pro svá díla si bere z Beskyd. Ztvárňuje obyčejné lidi, kteří v kopcích žijí, a taky jejich každodenní život. Jedním z velkých příběhů jsou výšlapy na Lysou horu a další beskydské kopce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.