Staré šachty komplikují revitalizaci Stříbrného jezera v Opavě

9. červenec 2022 15:15

Staré šachty, pozůstatek hlubinné těžby sádrovce, komplikují revitalizaci Stříbrného jezera v Opavě, projektu v celkové hodnotě 140 milionů korun. Hrozí jejich propadnutí a prostor se musí odborně stabilizovat. Už dříve museli stavbaři řešit problém se stoupající hladinou vody v jezeře. I ten pravděpodobně zavinilo staré důlní dílo, řekl Martin Kůs z tiskového oddělení opavského magistrátu. Areál je v omezeném režimu, veřejnosti je ale během letní sezony dostupný.

V této části Opavy se od poloviny 19. století hlubinným způsobem těžil sádrovec. Kámen se doloval v místě dnešního jezera i v širším okolí, například pod Městskými sady. Rozsah štol dodnes není známý, v minulosti je totiž nikdo nezakresloval do map. Později se přešlo k povrchovému dobývání, které skončilo začátkem 60. let minulého století. Zrušený povrchový důl pak zatopila voda a vzniklo jezero o ploše zhruba 6,6 hektaru.

Revitalizace vyhledávané rekreační zóny začala předloni. Práce nejprve zkomplikoval vzestup hladiny o 1,5 metru. Co bylo příčinou tohoto jevu, nejí jasné. Podle odhadů ale byla zasypána jedna ze starých štol, která sloužila jako přirozený odtok jezera. Problém stavbaři vyřešili stavbou odvodňovacího kanálu. Náklady na celý projekt se tak zvýšily o osm milionů korun.

Čtěte také

Nyní staré šachty způsobily další komplikace. V nedalekém průmyslovém areálu se propadl strop bývalé šachty Barbora. Následoval průzkum podzemí v širším okolí, který odhalil dvě zasypané šachty i v místech současné revitalizace jezera. Ty jsou také navíc nestabilní a hrozí jejich propadnutí.

„Než budou tato místa odborníky zajištěná a bude zaručená jejich stabilita, musely zde být okamžitě přerušeny všechny práce. Nechali jsme je vyznačit a oplotit. Prosíme proto všechny návštěvníky, aby za plot nevstupovali. Než odborníci z důlních služeb místa zabezpečí a prostory pod zemí zajistí složitými sanačními opatřeními, stále hrozí, že by se i tady zem mohla propadnout,“ uvedl Romeo Doupal, pověřený městem Opavou jako stavební dozor revitalizace.

Čtěte také

V rekreační části jezera jde o místo nedaleko původní restaurace a zasahuje k budoucí pláži. Zábrany zde nejspíš zůstanou nejen do listopadu, kdy by měla být sanace dokončená, ale s největší pravděpodobností i v dalších letech, kdy se bude pravidelně monitorovat úspěšnost provedeného statického zajištění šachty. Druhé šachtou ohrožené místo, které se musí odborně sanovat, je podle Doupala na vrcholu louky mezi jezerem a prvními domy, přičemž a je rovněž oplocené.

Investorem akce téměř za 142 milionů korun je stát. Kromě zpevnění břehů a dalších terénních a krajinářských úprav projekt zahrnuje i vybudování potřebných rozvodů, chodníku, cyklostezky a podchodu pod silnicí či novou lávku přes řeku Opavu. Plánují se i nová WC a šatny.

zdroj: ČTK
Spustit audio