Stát zaplatí sanaci haldy v Ostravě-Heřmanicích. Bude to stát více než dvě miliardy korun

21. červen 2024 05:20

Haldu v ostravských Heřmanicích přikryje ochranný sarkofág z jílu a popílku. Odval s desítkami milionů tun odpadu z dolů a koksoven uvnitř hoří a škodliviny by se mohly rozšířit do okolí. Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.

„Vytvoříme nepropustnou krustu, která zabrání přístupu kyslíku, tím se výrazně omezí další vývoj hoření. Ten sarkofág potom lze ozelenit a halda ve výsledku může být jako zelený kopec s určitými terasami,“ líčí, jak by měl odval s odpady z průmyslu vypadat za 10 let ředitel Diama Ludvík Kašpar.

Čtěte také

Na podobný zelený kopec už tento státní podnik přeměnil i haldu bývalého dolu Schöller v Libušíně na Kladensku.

Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) vybírali nejlepší z pěti možných postupů. „Tento přístup chrání nejen životní prostředí a zdraví obyvatel, ale také nabízí možnosti pro využití odváděného tepla z haldy k vytápění okolních objektů. Předpokládáme, že délka prací bude trvat zhruba 10 let. Díky tomu bude jejich průběh opravdu pečliví a ohleduplný vůči svému okolí,“ uvedl Síkela.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce peníze na řešení jedné z největších ekologických zátěží najít rychle. „Nebylo to tak, že experti řekli – máme 2, 3, 4, 5 metod, které stojí tolik a tolik – a my jsme vybrali tu nejlevnější. Vybrala se ta nejvhodnější a my jsme s panem ministrem průmyslu a obchodu připraveni ji doporučit vládě, aby uvolnila prostředky,“ doplnil Stanjura.

Práce by mohly začít na přelomu roku.

Spustit audio

Související