Stav lůžek v Moravskoslezském kraji by mohl sledovat nový systém

29. říjen 2020 11:02

Obsazenost lůžek pro pacienty s covidem-19 v Moravskoslezském kraji by mohl on-line sledovat nový systém, který vyvinul Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze a jeho univerzitní start-up TRIX Connections.

Pilotní projekt se bude zkoušet ještě tento týden ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), pokud potvrzena jeho funkčnost, mohl by se už příští týden nasadit pro všechny nemocnice patřící Moravskoslezskému kraji. ČTK to řekl vedoucí projektové kanceláře CIIRC Vít Dočkal.

„Nemocnice jsou extrémně zatížené tím, že musí co hodinu reportovat ministerstvu změnu stavu intenzivních lůžek. Ukázalo se, že systém, který by dokázal propojit roztříštěné a různě lokalizované systémy v jednotlivých nemocnicích, by se jim hodil,“ řekl Dočkal.

Čtěte také

Zatímco FNO je podle něj velmi dobře datově vybavená a má svůj informační systém, další nemocnice lůžka evidují každá jinak. „Viděli jsme i lokální nemocnici, kde to vrchní sestra zadává do tabulky v Excelu, posílá e-mailem na ředitelství, kde to pověřený pracovník sčítá ručně a pak se to hlásí na ministerstvo,“ popsal Dočkal. To by s novým systémem odpadlo: stačilo by zadat data a systém už by je zpracoval sám.

Na zavedení tohoto řešení v Moravskoslezském kraji spolupracuje i VŠB-Technická univerzita Ostrava. Proděkan její Fakulty elektrotechniky a informatiky Petr Šimoník uvedl, že škola pro nasazení systému v nemocnicích zapojí své doktorské studenty.

Systém podle Dočkala pracuje jednoduše. „Načítají se anonymizovaná data z různých systémů. Dělá agregované sjetiny na úrovni kliniky, na úrovni nemocnice a samozřejmě na úrovni spádové oblasti, regionu, kraje,“ popsal Dočkal.

Jako humanitární projekt

Systém lze to nasadit i plošně v celé ČR. „Samozřejmě bude systém implementován nekomerčně, jako humanitární projekt pro zvládnutí krize a jako pomoc technických oborů našim zdravotníkům,“ uvedl Dočkal.

Systém podle něj dokáže vycházet z praxe v nemocnicích a evidenci jim maximálně ulehčí. „Dokáže sledovat v reálném čase, jaká je naplněnost jednotlivých typů lůžek - ARO, JIP, standard a případně následná péče - a kolik kapacit zbývá. Připraví takové reporty v reálném čase, aby sanitky věděly, kde jsou volná místa, kraje, vedení nemocnic i ministerstvo mohly rozhodovat o opatřeních,“ řekl Dočkal.

Pokud se podle něj podaří tento týden systém rychle otestovat na datech FNO, zkraje příštího týdne by mohl být nasazen na všechny krajské nemocnice. „Pak bychom jednali s ostatními poskytovateli zdravotní péče v Moravskoslezském i dalších krajích, aby se do sdílení dat nepodléhajících GDPR zapojily,“ řekl Dočkal.

Aplikace Záchranka

Koordinátor inovační strategie ČR Robin Čumpelík z ministerstva průmyslu a obchodu řekl, že v rámci krizového řízení je teď zapotřebí centrální přehled o počtu jednotlivých typů lůžek – lůžek na ARO vybavených například plicními ventilacemi, lůžek v nemocnicích osazených základním vybavením a provizorních lůžek například v polních nemocnicích. „Když tahle data budeme mít, tak jsou poměrně jednoduše převeditelná třeba pomocí aplikace Záchranka do sanitních vozů, aby při převozu pacientů věděly, kam mají jet,“ řekl Čumpelík.

On-line monitoring lůžek je podle něj jedním z příkladů klíčových až strategických projektů, které nyní české univerzity mají a jsou v rámci krizového řízení okamžitě nasaditelné v řádu dní i hodin. „Jsou to většinou věci, které začaly vznikat v prvním nouzovém stavu na jaře a teď se ukazuje, že je potřebujeme. I když to vypadalo, že situace je klidnější, tak vývojové týmy na univerzitách na nich pracovaly a chtěly ty projekty dotáhnout do konce,“ řekl Čumpelík.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související