Stavba dálnice odkryla velké bludné balvany. Tři z nich se ‚zabydlely‘ v Rychalticích
Pokud jezdíte po dálnici mezi Rychalticemi a Frýdkem-Místkem, tak asi ani netušíte, že právě tam je jedno z nejbohatších geologických míst v regionu. Důkazem jsou velké bludné balvany, které při stavbě dálnice dělníci našli. Jsou vystavené u hasičské zbrojnice v Rychalticích. Ale nejsou to ty největší, které se našly.
„Kameny jsou druhohorního stáří a jsou pozůstatkem podmořského sesuvu, kdy se kaňonem v tom moři prohnala masa písku, štěrku a poměrně velkých balvanů – například po nějakém zemětřesení. A na patě toho skluzu se potom zachytily, zůstaly tam a následně byly překryté dalšími usazeninami. Zůstaly potom na tom místě zakonzervované,“ vysvětluje Dalibor Kvita, ředitel Geoparku Podbeskydí.
Na prostředním balvanu je nalepená hornina, jsou v ní kousky kamenů. „Je to vlastně zbytek proudu sesuvu toho tělesa. Ty úlomky nám ukazují, že se při tom pohybu horniny otloukaly a odpadaly z nich ostrohranné kusy, které už nestihlo moře zaoblit. A v samotných vápencích jsou potom patrné zkameněliny, protože ty vápencové balvany jsou vlastně zbytkem korálového útesu,“ dodává Kvita.
„Jeden z kousků korálů je zrovna na horní části tady v tom jednom z těch útržků vápencových. Vypadá jako trošku slisovaný včelí plást na tom řezu,“ ukazuje Dalibor Kvita.
Ty větší jsou jako menší domek
Když jsme přišli k těm balvanům blíž, je vidět, že jsou protažené do dálky. A svým způsobem jsou to drobečkové. „Ty největší se musely rozbít na stavbě, protože se s nimi nedalo manipulovat. Ty největší z nich měly velikost až menšího rodinného domku,“ nastiňuje ředitel geoparku.
Teď se tady staví poblíž další kus dálnice a tak se ptáme, jestli i tam něco takového nacházejí. „U Příbora se podařilo najít valouny s prvohorními arkózami, ve kterých jsou i zbytky uhelné hmoty. U Libhoště se podařilo najít drobnější vápencové valouny. A tady tyto nálezy čekají ještě na geologické zpracování a budou někdy v budoucnu umístěny tak, aby byly přístupné návštěvníkům a odborníkům ke studiu,“ uzavírá Kvita.
Související
-
Uprostřed Sedlnic stojí zajímavá mohyla. Její velké kameny jsou doslova rájem pro geology
Kousek od centra Sedlnic ve vedlejší uličce můžete najít pozoruhodný památník poskládaný z bludných kamenů. Provede vás po nich nejkratší naučná stezka v regionu.
-
Celou geologii Jeseníků na jednom místě najdete v Karlově...
Pro někoho je to pouze příjemná procházka mezi balvany, pro jiného doslova ráj. Zejména pro geology, protože na jednom místě pod širým nebem mají celé Jeseníky jako...
-
Venušina sopka připomíná svou minulost Lávovým proudem Mezina
Bruntálsko a oblast Nízkého Jeseníku je známým územím sopek. Navštívit jich tady můžete hned několik. Kromě Uhlířského vrchu a Velkého a Malého Roudného tady leží V...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.