Sto let Hlučínska nejen očima pamětníků
Hlučínsko je součástí Opavska a dějiny se tam psaly úplně jinak. Region vytvořila nově upravená státní hranice před 100 lety 4. února roku 1920.
Tehdy asi ještě nikdo netušil, že Hlučínsko bude za pár let terčem kritiky a často i nenávisti. Zradili tam lidé, když nechtěli být Čechy? Jaké to bylo válčit na německé straně? Jak to vlastně vnímali ti, kteří uprostřed toho všeho žili?
V seriálu nabízíme každý den po 7. hodině ráno pohledy pamětníků a historiků na tento region, který je fenoménem celé střední Evropy. Uslyšíte tak třeba o tom, jaké to je mít nálepku divného regionu, o pocitech lidí, kteří byli doslova v soukolí politiky.
Související
-
Hlučínsko před 80 lety připadlo Německu. Události dodnes připomíná výstava
Stáda krav mezi domy, zmatek a střelba. Tak to vypadalo na Hlučínsku před 80 lety. Pohraniční oblast mezi Opavou a Ostravou připadla Německu jako součást Mnichovské dohody.
-
Hlučín v proměnách času. Za fotografickou publikací stojí...
Jak vypadal Hlučín před desítkami let a jak vypadá dnes. To ukazuje publikace Hlučín v proměnách času, která přináší na pět set dobových fotografií města. Muzeu Hlu...
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.