Sto let NDM: Scénografie a scénografové

Tentokrát se v našem seriálu zaměříme na scénografii a její tvůrce, tedy scénografy. Ale nejdříve vítejte v budovatelstvím prodchnuté Ostravě 50. let.

Na začátku 50. let  byla i Ostrava jedno velké velmi dramatické divadlo. Například ve výstavbě města, jak uslyšíme, vznikaly mnohdy tak neuvěřitelné scénáře, že bylo jen dobře, když se nakonec „nehrály“. Ale ať už se kolem samotného ostravského divadla dělo cokoli, tvůrčí duch si vždycky našel svou cestu. Tedy alespoň některý.

Dvacátý sedmý díl seriálu ze stoleté historie Národního divadla moravskoslezského je věnován scénografii a scénografům. Na rozhlasovou scénu uvedeme proto Josefa Duška, Vladimíra Kristina, Karla Šálka, Antonína Caltu nebo Josefa Svobodu.

Připravila Lenka Schreiberová, dramaturgie Eva Lenartová, režie Tomáš Soldán, účinkují Tomáš Jirman, Renáta Klemensová, Petr Houska, František Strnad, Jan Fišar a Eva Lenartová, zvuk Aleš Huber.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová