Stovka stříbrňáků se několik staletí válela v ostravských Benátkách. Dnes je to poklad

27. únor 2021

Zakopané poklady bývají napínavou zápletkou pohádkových příběhů. Dají se ale najít i v reálném světě. Že pochybujete? Ostrava-Hulváky, rok 2018 a bezmála sto drobných stříbrných mincí nalezených v prostoru lesoparku Benátky. Na Ostravsku to byl první nález zkoumaný archeologickými metodami s přesným geodetickým zaměřením.

Hulvácký poklad vyzdvižený v roce 2018 ležel po staletí v prostoru staré cesty spojující Mariánské Hory, tedy někdejší Čertovu Lhotku, a Zábřeh. Všechny penízky i jejich zlomky vědci důkladně prozkoumali skenerem, vznikla dokonce publikace a teď depot putuje do muzejního depozitáře.

Stříbrné mince mohl kdosi ukrýt kvůli nepokojné době v konci 17. století, říká archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec. Určitě? Nemohlo to být jinak? Poslechněte si.

autoři: Petra Štrymplová , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.