Stovka stříbrňáků se několik staletí válela v ostravských Benátkách. Dnes je to poklad
Zakopané poklady bývají napínavou zápletkou pohádkových příběhů. Dají se ale najít i v reálném světě. Že pochybujete? Ostrava-Hulváky, rok 2018 a bezmála sto drobných stříbrných mincí nalezených v prostoru lesoparku Benátky. Na Ostravsku to byl první nález zkoumaný archeologickými metodami s přesným geodetickým zaměřením.
Hulvácký poklad vyzdvižený v roce 2018 ležel po staletí v prostoru staré cesty spojující Mariánské Hory, tedy někdejší Čertovu Lhotku, a Zábřeh. Všechny penízky i jejich zlomky vědci důkladně prozkoumali skenerem, vznikla dokonce publikace a teď depot putuje do muzejního depozitáře.
Stříbrné mince mohl kdosi ukrýt kvůli nepokojné době v konci 17. století, říká archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec. Určitě? Nemohlo to být jinak? Poslechněte si.
Související
-
Poklad z pravěku se do jara 2009 koupal v Odře. Dnes mamutí kel opatruje Ostravské muzeum
Když pluli kolem na kánoi, mysleli si, že z vody kousek od břehu řeky Odry trčí obrovská větev. Nakonec to byl poklad z pravěku. Kel mamuta dnes opatruje Ostravské muzeum.
-
Novodobý příběh tisíce let starého meče z ostravského Koblova se začal psát v 70. letech
Propracované detaily na čepeli, ale zvláštně malá rukojeť. Jako by koblovský bronzový meč nebyl určen pro chlapskou ruku. Zajímavý nález má ve sbírce Ostravské muzeum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.