Stropní jutová klenba je opravdovou raritou vítkovského farního kostela
Vítkovská katedrála, tak je nazýván farní kostel ve Vítkově na Opavsku. Má různé zajímavosti, ale opravdovou raritou je stropní klenba. Tu totiž stavěli pomocí textilie namáčené v sádře. Chodit se po ní nedá, a tak musí kostelník využívat speciální systém můstků, aby se nepropadl skořepinou mezi věřící.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově stojí na mírném kopečku a je ikonou města i okolí. Novogotický chrám vznikl začátkem minulého století. V roce 1909 byla stavba svěřena staviteli Mattuschovi z Vejprt, jehož projekt vybrali jako nejlepší z šedesáti návrhů. A s výstavbou souvisí pozoruhodný příběh o vytrysknutém prameni.
Raritou je unikátní stropní klenba z jutové textilie namáčené v sádře. Kvůli tomu má kostelní půda speciální pochozí systém, zcela odlišný od těch, které běžně v podkrovích chrámů bývají.
Kulturní památku si s naším průvodcem Josefem Pruskem projdeme doslova od sklepa po půdu, tak se máte na co těšit.
Související
-
Zřícenina hradu Vikštejn láká na Vítkovsko romantiky i dobrodruhy
Zřícenina hradu Vikštejn se tyčí na kopci nad řekou Moravicí poblíž Radkova na Vítkovsku. Z hrdého a nedobytného hradu dnes zbyly jen trosky.
-
V Hněvošicích mají architektonický klenot. Dřevěný kostel z roku 1730
I ty nejmenší obce v našem kraji mohou skrývat klenoty. Zveme vás do Hněvošic na Opavsku, kde stojí ojedinělý barokní dřevěný kostel svatého Petra a Pavla.
-
Ve Fulneku dokončili opravy kostela Nejsvětější trojice, památky ze 17. století
Oprava barokního kostela ve Fulneku po dvou letech skončila, stála 71 milionů korun. Památka ze 17. století má nové omítky, střechu a nově i opravené interiéry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka