Zřícenina hradu Vikštejn láká na Vítkovsko romantiky i dobrodruhy
Zřícenina hradu Vikštejn se tyčí na kopci nad řekou Moravicí poblíž Radkova na Vítkovsku. Rozhlehlý strážní hrad založil už v druhé polovině 13. století Vítek z Kravař. A o 400 let později ho císařské vojsko vyhodilo do povětří. Z hrdého a nedobytného hradu tak zbyly jen trosky. Přesto dodnes dávají tušit, jak rozlehlý Vikštejn byl a jak to v něm kdysi tepalo životem.
Hrad sloužil k ochraně jižní části Opavského knížectví a sídlila v něm vojenská posádka. Ovšem ani o kulturní události v něm nebyla nouze. Svědčí o tom památník před vstupní branou do hradu. Je věnován slavnému německému minnesängerovi Walteru von der Vogelweide. Ten měl být údajně hostem u zakladatele hradu, Vítka z Kravař.
Vikštejn je přístupný celoročně bez omezení. Návštěvníky navíc čeká nově opravená vyhlídková věž, ze které se pokochají pohledem do údolí řeky Moravice nebo na část Vítkova - Podhradí, kde stojí největší úpravna pitné vody v Moravskoslezském kraji.
Tento muž nejen že dal celému hradu jméno (Vikštejn je v překladu Vítkův kámen), ale také si liboval v rytířských turnajích. Podle pověsti však jeden z těchto turnajů stál život jeho milovanou ženu. Podlý rytíř jménem Tunkl, se kterým se Vítek nepohodl, byl vykázán z hradu. Počkal si, až pán odjede do boje, potají se vkradl do komnat, vyvlekl Vítkovu ženu ven a tam ji na cimbuří rozsekal mečem a svrhl do vod řeky Moravice. Dodnes se prý na hradě zjevuje postava ve zkrvaveném rouchu.
Archeologické průzkumy, které zde probíhaly v průběhu 19. století, zase údajně odhalily kostru ženy, která byla zazděná ve zvláštním výklenku sklepení. Zdá se tedy, že ženám se na tomto hradě příliš dobře nevedlo.
Díky svému umístění a pevným hradbám byl Vikštejn prakticky nedobytný. Jeho zkázu nakonec přivodilo císařské vojsko v roce 1648. A to z obavy, aby hrad nepadl do rukou nepřátel, jak se stalo v průběhu Třicetileté války.
Dnes zřícenina hradu Vikštejna láká výletníky, romantiky i dobrodruhy. Své ano si tady říká čím dál víc snoubenců, pořádají se zde kurzy přežití a ruku k dílu tu přikládají dobrovolníci. Bez jejich pomoci a stavebních zásahů obce Radkov by se totiž zřícenina hradu Vikštejn mohla zřítit docela.
Související
-
Poutní místo Maria Talhof. Kouzlo ukryté hluboko v údolí Melčského potoka
Od 17. století se zde lidé chodili pomodlit, vyprosit si uzdravení a nadýchat se omamné vůně fialek. Místo sice po válce téměř zaniklo, v roce 1996 ale bylo obnoveno.
-
Místo s temnou pověstí i evropsky významná lokalita. I to jsou Petrovy kameny v Jeseníkách
Tato skaliska poutala odjakživa pozornost. V historii na ně lidé hleděli nejčastěji se strachem a ocitnout se tam znamenalo téměř jisté nařčení z čarodějnictví.
-
Akvadukty a vodní tunely ve skalách. Weisshuhnův náhon v...
Býval to nepřístupný skalnatý, stromy porostlý terén. Až do doby, než na sklonku 19. století napadlo místního osvíceného podnikatele Carla Weisshuhna postavit v Žim...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.