Studio vesmír (28)

19. červenec 2009

Ve středu 22. července nastane nejdelší úplné zatmění slunce v tomto století. Viditelné od nás sice bohužel nebude, ale přesto se o tomto zatmění dozvíte více, a to od Dr. Tomáše Gráfa, vedoucího ostravské hvězdárny a také doc. Zdeňka Mikuláška z Masarykovy univerzity v Brně. Ten zatmění možná uvidí, tedy pokud mu při jeho pobytu v Číně bude přát počasí.

Řeč bude také o Magellanových mračnech, která jsou jednou z dominant jižní oblohy - docent Mikulášek mimo jiné zavzpomíná na to, jak tato mračna pozoroval v Jihoafrické republice. A možná vás tento astronomický odborník překvapí i svým názorem na uvažované lety s lidskou posádkou k Měsíci a Marsu.

0:00
/
0:00


Do pořadu se můžete zapojit také vy, posluchači. Své astronomické dotazy posílejte na mail: studio.vesmir@ov.rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Český rozhlas Ostrava, Studio vesmír, Dr. Šmerala 2, Ostrava, 702 00.

Na odkazu www.ap-i.net/~cz/ najdete hvězdné mapy.
Na odkazu www.astro.cz/obloha/mesic/ najdete mapku Měsíce.
Můžete si také stáhnout otočnou mapku oblohy, a to na následující internetové adrese: www.slunecnice.cz/sw/otocna-mapka.

autoři: RNDr. Tomáš Gráf , Iva Bartoňová , rip
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.