Svět Komenského Fulnek zve do expozice Na prahu vichřice

13. leden 2022

Svět Komenského Fulnek. Právě ten se návštěvníkům otevírá v historických prostorách bývalé Jednoty bratrské ve Fulneku. Nová expozice s názvem Na prahu vichřice se zaměřuje na pobyt Jana Amose Komenského ve Fulneku v dobách jeho mládí, kdy zde působil jako kněz a učitel.

Expozice vyzdvihuje především jedinečnost samotné kaple, ve které Komenský kázal. Zároveň je i moderní a návštěvníci ve dvou patrech Světa Komenského najdou nainstalovány dotykové multimediální kiosky, s dabingem dobových pramenů a s ukázkami dobového zpěvu.

Návštěvníci se tady doví více také o Jednotě bratrské i samotném původním objektu špitálu a kostelíku z 15. století, který prošel množstvím proměn. Více o tom všem uslyšíte v rozhovoru s vedoucím Světa Komenského Fulnek, historikem Petrem Chlebcem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová