Toulání v prostoru i v čase

Budeme se toulat v prostoru i v čase. A přitom zůstaneme mezi regály naší fonotéky. Vezmeme si na pomoc techniku zvukovou i nejmodernější počítačovou.

Srpnové zatoulání je jedním z nemnoha natočených autorských opusů Antonína Vašíčka, dlouholetého hudebního redaktora a počátkem 90. let i ředitele ostravského rozhlasového studia. Před vlastním předváděním se dával vždycky přednost poctivé redaktořině, a byl snad u všeho, co od počátku let sedmdesátých v ostravské produkci populární hudby vzniklo. Právě teď v říjnu by měl 85, a už přes šest roků nám chybí.

Mimochodem, Alena Neckářová, jedna z duší ostravského rádia, kterému věnovala celý svůj pracovní život, má právě dnes, snad to můžu  prozradit, 75. Než odešla do důchodu, stihla ještě s Antonínem Vašíčkem, kterého si vzala, připravit k digitalizaci prakticky celou naši fonotéku. Pravdaže přitom pomáhaly křestňáky, které v posledních letech sama vypisovala.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.