Toulání v prostoru i v čase
Budeme se toulat v prostoru i v čase. A přitom zůstaneme mezi regály naší fonotéky. Vezmeme si na pomoc techniku zvukovou i nejmodernější počítačovou.
Srpnové zatoulání je jedním z nemnoha natočených autorských opusů Antonína Vašíčka, dlouholetého hudebního redaktora a počátkem 90. let i ředitele ostravského rozhlasového studia. Před vlastním předváděním se dával vždycky přednost poctivé redaktořině, a byl snad u všeho, co od počátku let sedmdesátých v ostravské produkci populární hudby vzniklo. Právě teď v říjnu by měl 85, a už přes šest roků nám chybí.
Mimochodem, Alena Neckářová, jedna z duší ostravského rádia, kterému věnovala celý svůj pracovní život, má právě dnes, snad to můžu prozradit, 75. Než odešla do důchodu, stihla ještě s Antonínem Vašíčkem, kterého si vzala, připravit k digitalizaci prakticky celou naši fonotéku. Pravdaže přitom pomáhaly křestňáky, které v posledních letech sama vypisovala.
Související
-
Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Vzpomínky, zážitky a příběhy rozhlasáků, kteří se navždy zapsali do historie ostravského rádia. Seriál vznikl u příležitosti 90. výročí zahájení vysílání z Ostravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.