U Picmochů ve sklepení bíloveckého muzea

20. leden 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Picmochové v bíloveckém muzeu

Ušaté a nosaté textilní loutky Ivany Vajdové se sice narodily ve Slatině u Bílovce, ale její skřítci Picmochové se nakonec před rokem zabydleli v opuštěném a poněkud prázdném sklepení bíloveckého muzea.

Skřítci Picmochové jsou neposedové, ale věnují se také užitečným řemeslům: vyrábějí knoflíky, mastičky z bylinek, podkovy a vynikající mouku na picmoší chléb. Barnabášovou a Tvořimírovou rodinou Picmochů jsme navštívili zrovna ve chvíli, kdy v Kouzelném sklepení byly i děti z mateřské školy z Tísku.

„My tady máme Barnabáše a ten po večerech vyřezává krásné knoflíky. A opět nám to odkazuje na jednu tradici, která je spojena s Bílovcem,“ říká dětem během prohlídky ředitelka bíloveckého muzea Eva Ševčíková.

Vydejte se s námi za Barnabášovou a Tvořimírovou rodinou skřítků Picmochů do bíloveckého muzea. Poslechněte si záznam našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

autor: dam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.