Ultracyklista Božák svou třetí účast v závodě napříč Amerikou korunoval úspěchem

26. červen 2022

Vyznavač cyklistických ultramaratonů Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm zvítězil v letošním ročníku nejtěžšího světového závod napříč Amerikou. Race Across America zvládl za 10 dní, 3 hodiny a 6 minut a ve své kategorii do 50 let tak skončil na prvním místě.

Svatopluk Božák ujel z Oceanside v Kalifornii na západě Spojených států do Annapolisu v Marylandu na východě kontinentu 3038 mil, což je 4888 kilometrů. Extrémní závod, během kterého nastoupal 22,5 tisíce metrů, jel potřetí ve své kariéře a předvedl nejlepší výsledek.

Rychlejší než Božák už byl jen Australan Alan Jefferson, a to o tři hodiny. Ten ale závodil v kategorii 50 až 60 let.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.