V domku v Dobroslavicích najdete stovky porcelánových panenek
V Dobroslavicích na Opavsku stojí domek postavený speciálně pro panenky. Sbírka porcelánek Bianky Klapuchové se časem tak rozrostla, že jim začaly být vyčleněné prostory malé.
Panenky nakupuje, některé ji lidé darují. Cení si například daru od paní Josefy z Pardubic. Panenku značky Heubach/Köpppelsdorf dostala ve čtyřech letech od německých domácích, u kterých tehdy sloužila její maminka. A Bianka Klapuchová panenku pojmenovala Josefa po její původní majitelce. Jméno má každá panenka, často přímo od výtvarníka, který ji vyrobil.
Ve sbírce jsou panenky od zhruba 35 výtvarníků, převážně zahraničních. Nejde ale jen o miminka či panenky v romantických šatech. Najdete tu třeba i babičku s dědečkem, jeptišku či kominíky a také spoustu panenek v krojích. Anebo takzvané panenky flirtovačky. S očima, které mrkají a koulí. Nebo dokonce starožitnou panenku s rotující hlavou se třemi obličeji.
Křehké krásky s certifikátem
Řada porcelánových panenek má certifikát pravosti, který obsahuje kolekci, návrháře, počet vyrobených kusů a číslo dané panenky. Signace je provedena většinou na zátylku. To ale není pro sběratelku to nejdůležitější. Přednost dává panenkám, které mají zajímavý obličej. Říká jim šklebíci, a tak na poličkách a ve vitrínách najdete panenky, které pláčou, vyplazují jazyk, mračí se či ukazují zuby.
Do rukou paní Klapuchové se občas dostanou i panenky v zuboženém stavu. Pak nastupuje jejich pracná renovace. Pořizuje jim nové šaty či paruky, s opravou poničených částí jí pomáhá i manžel.
Dům panenek v Dobroslavicích můžete navštívit po předchozí telefonické domluvě. Pokud se do něj vydáte, vyčleňte si alespoň hodinu. Majitelka o nich umí poutavě vyprávět a ukáže vám třeba i formu, která slouží pro výrobu porcelánových hlaviček.
Související
-
Manželé Dobíškovi z Frýdku-Místku zasvětili svůj život panenkám
Kdekoli vystaví sběratelka z Frýdku-Místku Pavla Dobíšková své panenky, sklidí nadšení. A to nejen u dětí, dívek a žen. Její sbírka je totiž opravdu pestrá.
-
Paní Anička z Veřovic šije kroje na panenky. Oblékla tak už asi tisíc hraček
V jejím pokoji stojí stařičký šlapací šicí stroj Singer z počátku minulého století a na něm leží plno ústřižků z různých látek a pentlí. Opodál je krabice s panenka...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.