V Hlučíně vzniká Cesta k nebesům. Kdo vystoupá na věž, dostane se do zvláštní expozice
Kostel jako muzeum a vyhlídka pro návštěvníky. To je nová Cesta k nebesům, která vzniká v Hlučíně u Ostravy. Neobvyklé propojení církevní budovy s muzejní expozicí bude hotové po letních prázdninách a návštěvníci se vysoko ve věži dozví málo známé detaily z historie města.
Venkovní stavební plošina je zatím jediná možnost, jak se dostat do výšky přes 20 metrů nahoru na věž kostela. Míříme až nad presbytář přímo pod střechu. S hlučínským farářem Petrem Rakem.
„Myslím, že jsme unikát. Věřím, že se nám podaří lidem ukázat krásu nejen krovů ale taky vyhlídky do okolí,“ říká farář.
Už samotný pohled z výšky stojí za to. A tady uvnitř mezi trámy už je vidět nově postavená trasa pro návštěvníky. Uvidí tady patrony a světce spojené s církevními stavbami ve městě. Některé už dávno neexistují.
„Nacházíme se vlastně nad lodí kostela a pod nebeskou klenbou, takže je to jakási cesta k nebesům. A právě ti patroni jsou ti, kteří nám mají pomáhat na cestě vzhůru,“ naznačuje ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.
Příkladem je třeba kult Jana Nepomuckého nebo příběh starého špitálu u nedalekého kostela svaté Markéty, který sloužil 400 let. Všechno bude nasvícené, přibudou texty a fotografie.
Úplně nové točité schodiště ve věži je téměř hotové. „Před dvanácti lety tady došlo k výrazné revitalizaci krovů i střechy a my jsme si právě s panem farářem říkali – dobře, pusťme tady lidi, ale musíme to všechno dobře stavebně zabezpečit. A když už tady budou, tak ať mohou obdivovat nejen samotný prostor, ale že se jim budeme snažit ukázat něco víc. Takže tady uděláme nějakou stálou expozici,“ popisuje Chrástecký.
K nebesům už po prázdninách
„Teď v polovině prázdnin by měly finišovat stavební práce a v druhé půlce prázdnin by měla nastoupit druhá etapa, která je za Muzeum Hlučínska, a to je vybudování stálé expozice, která se nazývá Cesta k nebesům,“ dodává ředitel muzea.
Už když jsme stoupali nahoru na plošině, bylo vidět, že se u kostela někteří kolemjdoucí zastavují. Od září asi nebude nouze o návštěvníky. „Zájem ze strany místních občanů je obrovský, ale na otevření expozice a vyhlídky už netrpělivě čekají i lidé z širšího okolí,“ uzavírá hlučínský farář.
Jak budou prohlídky organizované, ukáže potom skutečný zájem návštěvníků a turistů.
Související
-
Město Hlučín připravuje další část obnovy jezera
Druhá část sanace Hlučínského jezera bude stát 600 miliónů korun. 400 miliónů korun už vyčlenilo ministerstvo financí, na přidělení dalších dotací město ještě čeká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.