V Opavě sílí tlak veřejnosti na záchranu historického obchodního domu Breda

19. listopad 2021 06:20

Léta prázdný a chátrající obchodní dům Breda v Opavě je stále více terčem pozornosti. Kromě veřejné sbírky na opravy se chystá i slavnostní nasvícení památky. A dovnitř se vrátí legendární vánoční strom. Ozdoby už chystají děti v mateřských školách. A nejenom v Opavě.

Mateřská škola Nové Sedlice u Opavy. Jedna z mnoha, kde se teď ve velkém lepí, stříhá a maluje. Už za týden se o víkendu historický obchodní dům, který stále patří insolvenčnímu správci, rozsvítí. Žárovky jsou už nachystané díky iniciativě skupiny příznivců, kteří s radnicí spolupracují. Rozzáří se celá fasáda od přízemí po střechu. A uvnitř se objeví vánoční strom. Zase jako kdysi.

„Máme v plánu každou adventní neděli stromeček zpřístupnit od dvou do pěti hodin s tím, že chystáme i program uvnitř haly,“ říká Linda Bittová, členka skupiny za záchranu Bredy.

Děti nebylo nutné přemlouvat, všechny chtěly pomoci. „Děti kapříky krásně zdobily, malovaly, natíraly klovatinou, aby vypadali jako mokří z vody. Půjdeme se pak podívat i na ozdoby, které vyrábějí jiné děti,“ dodává vedoucí učitelka ve školce v Nových Sedlicích Jana Popková.

O koupi Bredy už příští měsíc

Odkoupení bývalého obchodního domu Breda za necelých 40 milionů korun se bude řešit už příští měsíc, zastupitelé projednají kupní smlouvu. „A v případě, že tuto smlouvu schválí, tak bychom rozpočtovým opatřením převedli peníze na koupi,“ potvrdil primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Pokud se město stane novým vlastníkem, bude příští rok patřit hlavně debatě o tom, co s památkou a kdysi největším obchodním domem v Československu vlastně bude dál.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související