V ostravské MHD půjde platit kartou i za spolucestující. Novinky se chystají i v dalších městech

4. leden 2018
Terminál pro placení jízdného ve voze ostravské MHD

Ostravský dopravní podnik chystá změnu v placení jízdenek bezkontaktní kartou. Lidé by mohli v dopravních prostředcích zaplatit jízdenku nejen sobě, ale i svému spolucestujícímu. Navíc by se placení bezkontaktní kartou mohlo už brzy rozšířit do dalších měst našeho regionu. Na podrobnosti jsme se ve vysílání ptali jednatele KODIS Aleše Stejskala.

Pane Stejskale, v jaké fázi jsou přípravy na rozšíření placení bezkontaktní kartou v Ostravě?

V současné době mohu potvrdit, že společně s naším dodavatelem jsme pro ostravský dopravní podnik připravili rozšíření – možnost úhrady platební kartou za spolucestujícího, popřípadě za zavazadlo nebo za psa, a také možnost využití platební karty pro dlouhodobou časovou jízdenku. Toto se připravuje a mělo by být podle všeho spuštěno od 1. února 2018 v souvislosti se zavedením nových změn tarifů, které v uvedený den také nastanou.


KODIS; Koordinátor ODIS (Ostravský dopravní integrovaný systém)
K hlavním úkolům této firmy, která vznikla v roce 1995, patří správa ODIS (evidence a rozdělování tržeb mezi dopravce, koordinace výkonů, jízdních řádů, příprava podkladů pro zajištění dopravní obslužnosti apod.) a rozvoj ODIS (zapojení dalších měst a obcí, popřípadě dopravců do ODIS).

Za kolik spolucestujících mohou lidé po této změně v MHD zaplatit? A bude tam nějaký limit?

Je to stanoveno na čtyři, čili celkem může cestovat pět osob – ten držitel plus další čtyři lidé, popřípadě, jak už jsem uvedl, zavazadlo nebo pes.

Chystáte rozšířit placení bezkontaktní kartou i do dalších měst našeho regionu?

Chystáme. V letošním roce budou takto připraveni dopravci na Karvinsku a Orlovsku, a to už od červnových změn. Alespoň to k tomuto datu směřujeme. A od prosince 2018 by to potom měla být naprostá většina kraje v případě regionálních dopravců, čili dopravců provozujících příměstskou autobusovou dopravu. A pokud se jedná o městské hromadné dopravy v těch městech, očekáváme, že i tam se k tomu přidají, protože v řadě případů to zajišťují stejní dopravci.

autoři:František Tichý, Veronika Fajkusová