Valašský Václavák má další lákadlo. Na Pustevnách v Beskydech jsou sochy z písku

12. červenec 2020 09:28

Sochy na Pustevnách mají pomoci v rámci dobročinného projektu Pískoles - Za les bez kůrovce. Vzniknou zvířátka, která kvůli kácení lesů přichází o své přirozené prostředí.

Na Pustevnách v Beskydech vznikají sochy zvířat z písku v rámci dobročinného projektu Pískoles - Za les bez kůrovce. Výstava pískových soch pod širým nebem bude přístupná veřejnosti od soboty až do konce prázdnin, uvedla zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová.

"Tematicky na Pustevnách, tedy v našem Pískolese, vzniknou zvířátka, která kvůli přemnožení kůrovce a následnému kácení lesů přichází o své přirozené prostředí. Některá zvířata budou dosahovat výšky až tří metrů a spolykají okolo 18 tun písku," uvedla Hrtusová.

Na Pustevny bylo minulý týden přivezeno 90 tun písku. "Ten musejí zkušení pomocníci připravit do forem dle vyměřených tvarů a objemu soch. Písek se postupně udusává, aby byl co nejhutnější. Na jedné třímetrové soše pracuje až pět lidí po dobu čtyř dní. Celkem bude 90 tun písku zpracováváno devět dní v osmičlenném týmu," uvedla Hrtusová.

Na Pustevnách již v lednu tradičně vznikají sochy z ledu, v květnu se tam koná řezbářské sympozium Dřevěné Pustevny, nyní budou výtvarníci pracovat s pískem. "Tým umělců, kteří sochy ztvárňují, je stejný jako při výrobě ledových a dřevěných soch. Celý projekt vznikl v duchu boje proti kůrovci a záchrany beskydských lesů. Dobročinný projekt má za úkol zábavnou formou edukovat návštěvníky o problematice kůrovce v českých lesích. Dobrovolné vstupné bude po skončení projektu využito k výsadbě nového lesa v oblasti postižené kůrovcem. Na projektu spolupracují Lesy ČR, v jejichž režii bude podzimní výsadba probíhat," uvedla Hrtusová.

Pro děti bude připraveno pískové hřiště nebo fotokoutek. Nebude chybět ani naučný chodník nazvaný Po stopách kůrovce. Sobotní zahájení výstavy doplní kreativní dílny, workshopy i různé hry.

autor: Gabriela Hykl | zdroj: ČTK

Související